شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

کول پد
شناسه پست: 3353
بازدید: 251

کول پد چیست و چرا به آن احتیاج داریم؟

 

کول پد یا با نام دیگر خنک کننده ها، یکی از لوازم جانبی برای لپ تاپ بحساب می آیند که وظیفه ی آن ها خنک کردن لپ تاپ است. کول پد ها درحقیقت صفحاتی هستند که لپ ‌تاپ روی آن قرار می‌گیرد و از طریق دو روش باعث خنک شدن دستگاه می‌‌شوند.در روش اول فن کول پد را روشت کرده و با چرخش پنکه گرمای سیستم گرفته و سرد می شود. در روش دوم نیز پنکه (فن) خاموش بوده و تنها باعث چرخش هوا در سیستم می شود.در حقیقت می توان گفت هنگامی که لپ ‌تاپ بیش از حد گرم ‌شود کول پدها قطعات لپ تا را از ذوب شدن و خود لپ تاپ را از خراب شدن دور نگه میدارند.
کول پد ها اکثرا مستطیلی شکل هستند.
با خرید یک کول پد می توان از هر آسیب احتمالی به سیستم و یا هر یک از قطعات سیستم را جلوگیری کرد. خرید کول پد برای هر شخص دارای لپ تاپ ضروری می باشد و با کمک آن از می توانید از هرگونه آسیب ها و هزینه های احتمالی تا حد زیادی جلوگیری کرد.

 

کول پد

 

چرا باید از کول پد استفاده کنیم؟

هر لپ تاپ‌ ای دارای یک سیستم خنک‌ کننده‌ی داخلی است که وظیفه ی آ« خنک کردن سیستم می باشد.پس کول پد ها به چه دردی می خورند؟ برای پاسخ به این سوال باید به این موضوع اشاره کرد که اکثرا لپ‌ تاپ‌ها با پردازشگرهای قدرتمندتر و ابعادی کوچک تر و ظریف تر وارد بازار می‌شوند و در حقیقت سیساست شرکت های سازنده جاگذاری قدرتمندترین و پرسرعت‌ترین قطعات در کوچک‌ترین و قابل حمل‌ترین ابعاد ممکن است.در بین قطعات قدرت بالاتر و کارکرد پردازنده باعث داغ شدن بیشتر و زود‌تر لپ تاپ می‌شود و ظریف‌تر بودن ساختار لپ‌ تاپ موجب کم شدن قدرت خنک‌کنندگی سیستم داخلی دستگاه می شود. به همین خاطر لازم است هنگام استفاده از لپ تاپ بخوص در پروژه ها و نرم افزار های سنگین از کول پد استفاده کنیم. کول پد ها با ایجاد جریان هوا کارکرد سیستم تهویه‌ی لپ تاپ را بهبود می بخشند و باعث افزایش طول عمر سیستم می شوند.

 

 

این دستگاه چگونه به خنک کردن لپ تاپ کمک می‌کند؟

 

کول پدها در حقیقت به دو روش لپ تاپ را خنک می کنند:

روش اول (فعال): در طراحی این کول پد ها از نوعی فن یا پنکه استفاده شده است که وظیفه آن خنک نگه داشتن سیستم لپ تاپ و ایجاد جریان هوای می باشد. اکثر کول پدهای فعال به دو نوع هستند،نوع اول آن دسته از کول پدهایی که گرما ی سیستم را به خود جذب می کنند و عملکرد آن ها از نوع مکشی می باشد.نوع دوم آن دسته از کول پدهایی با کمک فن‌هایی که روی بدنه شان نصب شده است جریان هوای خنک را به داخل دستگاه تزریق می کنند.
روش دوم (غیرفعال): در ساختار این کول پد ها از نوعی ماده‌ی مخصوص استفاده می شود که کار آن جذب گرمای سیستم می باشد همچنین برخی دیگر از انواع کولرهای غیرفعال مایع یا ماده ای خاص در ساختارشان ندارند و تنها با ایجاد فاصله بین لپ تاپ و سطح زمین باعث ایجاد جریان هوا می شوند که اینکار باعثت کمک به عملکرد خنک کننده ی داخلی سیستم می شود.

بیشتر بخوانید
کول پد چیست و چرا به آن احتیاج داریم؟

 

 

نکات قابل توجه در خرید کول پد چیست؟

 

اندازه

یکی از فاکتور های اصلی و نکتن قابل توجه اولیه در خرید کول پد برای لپ تاپ اندازه آن می باشد چرا که پایه خنک باید متناسب با ابعاد لپ تاپ باشد.تعیین کننده ترین عامل برای خرید کول پد (با در نظر گرفتن انداره)، اندازه صفحه نمایش است. اکثرا روی جعبه کول پد ابعاد آن نوشته می شود و همچنین عنوان می شود که برای چه سایز و ابعادی از لپ تاپ ها مناسب است. برای دانستن اندازه صفحه نمایش، یا به اطلاعات آن در روی جعبه لپ تاپ توجه کنید و یا با دانستن مدل لپ تاپ از اینترنت کمک بگیرید در غیر این صورت می توان با اندازه گیری دستی مقدار آن را محاسبه کرد.

 

 

تعداد، بزرگی، سرعت فن

در طراحی هر خنک کننده لپ تاپ یک یا چند فن قرار داده شده است.تعداد فن ها با قدرت خنک کنندگی رابطه مستقیم دارد به طوری که هر چه تعداد فن ها بیشتر باشد، قدرت خنک کردن نیز بیشتر می شود و در نتیجه دمای سیستم به راحتی در کنترل می ماند. همچنین علاوه بر تعداد فن ها بزرگی (قطر) آن ها نیز بسیار تاثیر گذار است به طوری که فن ها با قطر کوچک قدرت زیادی در خنک کردن لپ تاپ ندارند. همچنین در سطح کمتری از زیر لپ تاپ باعث ایجاد گردش هوا می شوند و چه بسا بسیاری از قطعات یا قسمتی از قطعات از تنظیم دمای مناسبی برخوردار نباشند.
به غیر از تعداد و قطر فن ها سرعت گردش فن نیز موارد مهم و اثر گذار در کارایی کول پد است.به طوری که هر چه گردش فن با سرعت بیشتری انجام بگیرد لپ تاپ نیز زود تر خنک می شود. اکثرا سرعت گردش فن ها هزار دور در هر دقیقه می باشد. برخی از کول پد ها از ویژگی تنظیم سرعت فن برخوردارند.

 

 

قابلیت تنظیم ارتفاع

قابل تنظیم بودن ارتفاع یک کول پد یکی از بهترین مزیت های آن است چرا که اگر یک کول پد دارای این ویژگی باشد می توان آن را به هر زاویه دلخواه ای قرار دهید. این کار به کمک شیار هایی که در زیر پایه نصب شده اند صورت می گیرد.همچنین هر چقدر این شیار ها زیاد تر باشد قابلیت تغییر درجه نیز بیشتر خواهد بود. همچنین در این کول پد ها نگهدارنده هایی نصب شده است تا بتوان در شیب های زیاد بدون هیچ ترس و استرسی از لپ تاپ استفاده کرد.

 

 

جنس بدنه

اکثر کول پد هاز از جنس پلاستیک، فلز و در برخی موارد چوب می باشد. باید تئجه داشت که اگر کول پد گیره های نگهدارنده (که جهت جلوگیری از سر خوردن لپ تاپ در شیب است) نداشته باشد باید روی بدنه آن نوار سیلیکونی ضد لغزش داشته باشد تا با ایجاد اصطکاک مانع سر خوردن لپ تاپ و هر گونه آسیاحتمالی شود.

 

 

پورت ها

کول پد ها برای شروع به کار به عنوان منبع تغذیه به کانکتور USB وصل می شوند. این منبع تغذیه می تواند سیستم هایی همانند خود لپ تاپ،برق یو اس بی یا آداپتور و … باشد. علاوه بر آن در طراحی برخی از کول پد ها پورت های جداگانه USB قرار داده شده است که از آن ها می توان به عنوان هاب استفاده کرد. از آن جایی که یک پورت لپ تاپ به دلیل استفاده کردن از کول پد اشغال شده است برای اتصالات مختلف به پورت های USB می توان از درگاه استفاده کرد

بیشتر بخوانید
شرکت دل

 

 

شکل ظاهری

شخصی که قصد خرید کول پد دارد در هنگام خرید با انواع مختلف کول پد ها مواجه می شود که هر کدام دارای اشکال مختلف هستند.خریدار باید پس از بررسی مواردی که پیش تر گفتیم ظاهر کول پد را مطابق سلیقه و پسند خود انتخاب کند یعنی ابتدا توجه اش به مسائلی مانند تعداد و سرعت فن، اندازه، قابلیت تغییر و.. باشد و اگر چند کول پد ویژگی های مد نظر را داشتند بهترین کول پد را از طریق سلیقه ای که دارد انتخاب کند.همچنین برخی از کول پد ها دارای ویژگی بدرد بخوری به اسم پایه های تاشو هستند که باعث اسانی در حمل می شود.همچنین در طراحی برخی دیگر از کول پد ها چراغ های LED کار شده که هنگام شروع کار و با متصب شدن به منبع تغذیه روشن شده و باعث زیبایی بیشتری می شوند.

 

 

سایر قابلیت ها

برخی از شرکت ها تنها به طراحی و ساخت یک کول پد راضی نشده و دست به طراحی ویژگی و قابلیت های مختلف برای کول پدشان کردن به طوری که امرزه برخی از کول پد ها دارای قابلیت هایی مانند اسپیکر، داشتن هولدر برای موبایل، بخشی برای استفاده از ماوس و … می باشند پس شما نیز می توانید برای علاوه بر خنک کنندگی، کول پدی را تهیه کنید که برخی ویژگی های جذاب از نظر شما را داشته باشند.

 

 

یک کول پد معمولا دارای ویژگی های زیر است:

1-باعث با افزایش پایداری لپ تاپ می شود
2-برای شروع بکار از درگاه USB لپ‌تاپ استفاده می کند
3-به هیچ گونه لوازم جانبی و اضافی نیاز ندارد
4-هنگام کار سر و صدای کمی ایجاد می کند

 

نکاتی که قبل از خرید کول پد باید توجه داشته باشید:

1-یک کول پد حتما باید سبک و باریک باشد.
2-به راحتی بتوان کول پد را روی زمین، پا، میز یا هر سطحی گذاشت.
3- کول پد ای راانتخاب کرد که دارای دو فن مجزا باشد.
4-کول پدی را انخاب کرد که دارای سرعت چرخش قابل تنظیم بشد.

 

کول پد

 

مزایای استفاده از کول پد

مهم ترین مزیت یک کول پد کاهش دمای سیسم است به طوری که هدف از ساخت انهت نیز همان پایین نگه داشتن دمای لپ تاپ می باشد. چرا که با این کار باعث افزایش عمر لپ تاپ و قطعات آن می شوند و همچنین کارایی لپ تاپ را نیز بهتر می کنند.
همچنین از سایر مزیت های کول چد می توان به ایجاد سطح صاف و محکم‌تری برای کار اشاره کرد در حقیق کول پدها به گونه ای طراحی و ساخته می‌شوند که لپ تاپ بتواند به خوبی روی آن‌ها ثابت بماند و حالت پایداری داشته باشد. بنابراین برای کسانی که در هر حالتی با لپ تاپ کار می کنند و میز یا محیط کاری خاصی نارند سطحی صاف و محکم فراهم می‌کنند.
از دیگر مزیت های یک کول پد طراحی ساده آن ها است بگونه ای که هر کسی می‌تواند به راحتی و بدون هیچ دانش خاصی و از آن‌ استفاده کند. برای استفاده از گول پد تها لازم است که کابل USB آن‌ را به یکی از پورت‌های USB لپ تاپ وصل کرده و لپ تاپ را روی آن قرار داد.

 

بیشتر بخوانید
راهکار های افزایش طول عمر باطری لپ تاپ

 

معایب استفاده از کول پد

هر چند کول پد ها در اصل وسیله های بسیار مفید و به درد بخوری هستند اما گاهی ممکن است دارای معایبی نیز باشند از جمله معایب آن ها این است که کول پد ها ممکن است هوای گرم را به سمت سیستم روانه کنند این اتفاق اکثرا برای کول پد هایی با طراحی سطحی و ضعیف پیش می آید یعنی کول پد هوای گرم که از سستم دریفات مرده را به بیرون می دهد و همین کار باعث افزایش دمای اطراف لپ تاپ می شود که بر روی حرارت و دمای لپ تاپ و قطعاتش تاثیر گذارند.

 

 

بهترین برندهای کول پد در بازار ایران

در بازار ایران چنین برند مهم و با کیفیت در ساخت کول پد ها وجود دارد که ما به معرفی مهم ترین آن ها می پردازیم و شما می توانید با توجه به نیاز و بودجه خودتان یک کول پد مناسب تهیه کنید.

1-کول پد تسکو (Tsco)
2-کول پد Xline
3-هویت (Havit)
4-هترون (Hatron)
5-دیپ کول (Deepcool)
6-ترمالتیک (Thermaltic)
7-نت فورس (NetForce)
8-کولرمستر (Coolermaster)

 

کول پد

 

سوالای متداول درمورد کول پدها

 

سوال 1: چه کسانی به کول پد نیاز دارند؟

به نظر ما تمام افرادی که زمان زیادی را با لپ تاپ هایشان سپری می کنند و یا بازی یا نرم افزار و برنامه‌ی گرافیکی سنگین را روی لپ تاپشان اجرا می‌کنند به خرید یک کول پد احتیاج دارند. همچنین در کل قیمت کول پد بسیار ارزان است و حتی اگر با لپ تاپ کم کر می کنید باز هم بهتر است از یک کول پد استفاده کنید.

 

سوال2 : آیا حتما باید برای لپ تاپمان کول پد بخریم؟

قطعا بله. چرا که هدف اط ساخت و خرید و استفاده از کول پد ها مکش هوای گرم و ایجاد محیط سرد برای سیستم است که همین کار باعث افزایش طول عمر قطعات لپ تاپ شده و طول کارایی لپ تاپ را نیز افزایش می دهید.

 

سوال3: آیا کول پد برای باتری مضر است و باعث خرابی آن می شود؟

کول پد هیچگونه تاثیر منفی بر هیچ کدام از قطعات لپ تاپ ها ندارد پس در نتیجه آن ها هیچگونه ضرری به باتری لپ تاپ نمی رسانند.

 

سوال 4: آیا کول پد باعث ایجاد نویز روی لپتاپ می شود؟

خیر. چرا که کول پد ها از هیچ طراحی خاص و پیچیده ای ندارند در نتیجه هیچ گونه تداخلی بین امواج آن ها با امواج لپ تاپ رخ نمی دهد. در حقیقت کول پد ها هیچ امواجی از خود به محیط منتشر نیم کنند.

 

 

نتیجه گیری

خب با توجه به گفته های این مقاله قطعا دانستید که وجود یک کول پد خوب و متناسب تا چه حد برای شما و سیستمتان ضروری و مفید است. در حقیقت این ابزارها واقعا نجات‌دهنده ی سیستم هستند و جلوی هر گونه آسیب احتمالی به آن را میگیرند پس در نتیجه اگر تاکنون به فکر خرید کول پد نبودید یا آن را یک وسیله با اهمیت نمیدانستید لطفا این تفکراتتان را عوض کرده و حتما اقدام به خرید یک کول پد مناسب برای خودتان کیند.