شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 2521
بازدید: 194

معمولا لپتاپ ها دستگاه هایی هستند که زیاد داغ می کنند و یا حداقل دمای بالایی ایجاد می کنندداغ شدن بيش از حد لپ تاپ ها، باعث به وجود آمدن مشکلا بسیاری می شود به طوری که سالانه گزارش های فراوانی از آسیب رسیدن به سیستم های لپ تاپ و حتی آتش سوزی به چشم می خورد. بنابراین برای جلوگیری از آسیب رسیدن به اجزای مختلف لپ تاپ اعم از هارد،رم و… و همچنین آسیب های مالی و جانی مانند انفجار لپ تاپ، آتش سوزی و…بایستی لپ تاپ خنک نگه داشته شود و از داغ شدن بیش ازاندازه آن جلوگیری به عمل آید. برای خنک کردن لپ تاپ راه های مختلفی پیشنهاد شده است که در این مقاله به بررسی بهترین عملکرد ها می پردازیم و سعی می کنیم توضیح کاملی از آن را ارائه دهیم.

 

مجاری و حفره های وردی لپ تاپ تمییز نگهداشته شود:

مواد ریز به خصوص گرد و غبار یکی از مهمترین عواملی  است که باعث افزایش دمای لپ تاپ می شود چرا که این مواد مجاری ورودی لپ تاپ را می گیرند و باعث جلوگیری از چرخش هوا در لپ تاپ می شوند و همین عامل باعث باعث بالا رفتن دمای دمای لپ تاپ می شود. برای جلوگیری از این کار می توان با استفاده از اسپری ها و مواد تمیز کننده مخصوص مجاری ورودی را از گرد و غبار تمییز کرد البته باید توجه داشت که هنگام تمییز کاری حتما باید سیستم خاموش باشد تا از هرگونه آسیب و صدمه احتمالی جلوگیری شود.

 

استفاده از دستگاه cooling pad :

هرشخصی حتی با کم ترین آگاهی در مورد لوازم جانبی لپ تاپ، شناخت از cooling pad  یا صفحات خنک کننده دارد و کاربرد و نحوه ی استفاده آز ان را میداند و همچنین به مزیت های آن اگاه است.بایستی گفت که cooling pad ها از لحاظ ویژگی و ساختار به 2دسته تقسیم می شوند. دسته اول cooling pad هایی هستند که صفحات یک محفظه هوا دارند و بر روی آنها Fan های خنک کننده وجود ندارد اینگونه Pad ها تاثیر چندانی روی خنک شدن لپتاپ شما ندارند و بیشتر بخاطر جلوگیری از پر شدن منافذ ورودی لپ تاپ و چرخش هوا ساخته شده اند اما تجربه کاربران مختلف نشان داده است که این pad ها علاوه بر اینکه باعث خنک شدن لپ تاپ نمی شوند بلکه در بیشتر مواقع هم خود یک عامل در داغ شدن لپتاپ هم می باشند. دسته دوم Cooling Pad هایی هستند  که بر روی خود آنها Fan وجود دارد تا باعث خنک شدن لپ تاپ شود. معمولا این دستگاه ها برق خود را از طریق پورت های USB موجود روی لپ تاپ می گیرند.

بیشتر بخوانید
سیف مود

به طور کلی می توان گفت اگر برای خنک نگه داشتن لپ تاپ خود قصد استفاده از cooling pad را داشته باشید. حتما و حتما cooling pad  ای تهیه کنید که دارای Fan باشد.

 

محل کار و مکانی که لپ تاپ در آن قرار دارد تا حدالامکان خنک باشد :

لپ تاپ ها به طور پیش فرض با توجه به گرم شدن هنگام کار هر یک از اجرایشان دارند از دمای اضافی تر استقبال نمی کنند. به همین خاطر لازم است هنگام استفاده کردن از آن ها سعی کنید نکاتی را در یاد داشته باشید. به عنوان مثال به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • 1- محلی که در آن با لپ تاپ کار می کنید، همواره خنک نگه دارید
 • 2- زیر تابش مستقیم نور خورشید از آن ها استفاده نکنید. مخصوصا با توجه به ویژگی صفحات LCD، این صفحهه نمایش به شدت به گرما حساس است.

 

خاموش کردن سیستم در صورت عدم نیاز به آن:

طبیعتا هنگامی که پشت سیستم هستیم و با آن کار می کنیم هر گونه هشدار و تغییر زیاد دما می توانیم به سرعت تشخیص داده و سعی در پیگیری افزای دما و همچنین تلاش برای پایین آوردن حرارت کنیم و پیش از اینکه مشکلی پیش بیاید آن را حل کنید ، اما هنگامی که لپ تاپ روشن باقی بماند و ما محل را ترک کنیم اگر احیانا درجه حرارت بالا برود  هیچگونه راهی برای پیشگیری یا خنک کردن وجود ندارد.و نتیجه آن یا آسیب جدی رسیدن به قطعات مختلف سیستم خواهد شد و یا حتی در مواردی بدتر باعث آتش سوزی و به خطر افتادن منابع مالی و جانی می شود. همچنین پس از چند ساعت کار با لپ تاپ توصیه می شود که برا مدتی آن را خاموش کرد و به اصطلاح به سیستم ستراحت داد، این کار باعث کاهش دما ی دستگاه شده و از آسیب های نام برده شده جلوگیری می کند و باعث طول عمر قطعات می شود.

بیشتر بخوانید
چند روش ساده برای خنک کردن لپ تاپ یا کامپیوتر

 

 

 قرار دادن لپ تاپ در بلندی:

همانگونه که پیشتر گفته بودیم و با دلایلی که در موارد بالا توضیح داده بودیم گردش هوا یکی از عوامل بسیار مهم خنک نگه داشته شدن سیستم است به همین خاطر باید هنگام کار با لپ تاپ آن را  روی سطح بلنذ تر از زمین، مثلا روی میز یا کتاب و… قرار دهید تا جریان هوا ورودی و خروجی از لپ تاپ ، بیشتر شود. این کار لپ تاپ را خنک نگه می دارد.باید توجه داشت که هدف از بالا نگه داشتن لپ تاپ از سطح زمین باز بودن و قابل استفاده بودن مجاری لپ تاپ است پس در نتیجه هنگام قرار ادن لپ تاپ روی یک سطح بلند تر باید توجه داشت که ، منافذ تهویه لپ تاپ را مسدود نکند ؛

 

 

تنظیمات نرم افزاری جهت کاهش حرارت

از طریق 3 روش می توان با اعمال تنظیماتی از داغ شدن لپ تاپ جلوگیری کرد

روش اول از نرم افزارهای کاهش و تنظیم دمای لپ تاپ استفاده کنید.

روش دوم به منظور افزاش سرعت اجزا سخت افزاری از آورکلاک کردن لپ استفاده می شود ،خودداری کنید. این کار حرارت لپ تاپ را بیشتر می کند.

روش سوم میزان بارگذاری پردازنده را کم کنید. این کار هم برای سیستم عامل ویندوز و هم مک قابل اجرا است. اما در ویندوز ساده تر است.

برای انجام این کار از طریق زیر استفاده می کنیم :

 • ابتدا بر روی بخش battery کلیک کنید
 • سپس گزینه های بیشتر باتری یا more power option را انتخاب کنید
 • بعد از آن روی Advanced power settings کلیک کنید
 • حال گزینه processor power management را انتخاب کنید
 • در آخر قسمتی که با Maximum Processor State مشخص شده است را میان ۷۰ تا ۹۰ درصد تنظیم کنید.

 

به غیر از آنکه در بالا توضیح دادیم چندین نکته مهم دیگر در استفاده از لپ تاپ وجود دارد که باعث جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ و کاهش دمای آن می شود که در نتیجه آن ها لپ تاپ خنک می ماند. در زیر به توضیح چند مورد از این نکات می پردازیم:

بیشتر بخوانید
شرکت دل

نکات مهم و ضروری در خنک کردن لپ تاپ

 • 1-  هر چند مدت یکبار لپ تاپ را خاموش کرده و به اصطلاح به آن استراحت دهید.
 • 2- در صورت که به خنک کردن لپ تاپ نیاز باشد و هیچ وسیله مناسبی نباشد می توان از وسایل فریز شده استفاده کرد. به طوریکه ان ها را درون یک کیسه یا پارچه گذاشته و زیر لپ تاپ قرار می دهیم ولی باید توجه کنیم که اب ذوب شده از این موارد وارد تجهیزات سیستم نشود.
 • 3- لپ تاپ را بر روی اعضای بدن و به خصوص پتو و فرش قرار ندهید.
 •  4- منافذ و مجاری لپ تاپ هیچ وقت پوشیده نشود.
 • 5- برای خنک نگه داشتن لپ تاپ می توان از نرم افزار های مختلف و مرتبت استفاده کرد.
 • 6-در صورت نیاز میتوان از ابزار هایی مانند سینی و … که دارای حفره ها هستند در زیر لپ تاپ استفاده کرد این وسایل همان نقش cooling pad بدون فن را دارند و برای گردش هوا مناسب هستند.
 • 7- در صورتی که مدت زیادی است که از لپ تاپ خود استفاده می کنید ، باتری آن را عوض کنید.چرا که باتری خود عامل ایجاد حرارت می باشد.
 • 8-فن لپ تاپ را هر چند یکبار تمییز کنیم تا از ایجاد گرد و غبار در آن جلو گیری شود.

به طور خلاصه می توان گفت خنکی لپ تاپ به عوامل زیادی بستگی دارد که کار های مختلف در ایجاد حرارت موثر هستند. ما برای خنک نگه داشتن لپ تاپ و جلوگبرب از هر گونه صدمه ای بایستی ابتدا راه های ایجاد حرارت را از بین برده و سپس از طریق راه ها و ابزار گفته شده باعث خنکی سیستم شویم. یکی از بهترین و کارآمد ترین این روش ها استفاده از فن خنک کننده یا همان cooling pad می باشد. این ابزار در صدر محبوب ترین و پر استفاده ترین ابزار وروش ها برای خنکی لپ تاپ مورد پذیرش همگان می باشد

 

 

بستن
مقایسه