پاک کردن اطلاعات شخصی

پاک کردن اطلاعات شخصی

اگر می خواهید که لپ تاپ تان را بفروشید یا واگذار کنید قبل از این کار باید اقداماتی روی لپ تاپ تان انجام دهید یکی از این اقدامات گرفتن پشتیبان از اطلاعات شخصی و پاک کردن آن اطلاعات از لپ تاپ است.

گرفتن پشتیبان از اطلاعات شخصی

اقدام به گرفتن پستیبان  امر بسیار ضروری می باشد. اگر قصد خرید کامپیوتریا لپ تاپ  جدیدی را دارید طبیعتا میخواهید اطلاعات شخصی خود را از لپ تاپ یا کامپیوتر قدیمی به جدید انتقال دهید، اگرشما  پیش از این از اطلاعات شخصی خودتان نسخه پشتیبان گرفته باشید باید بدانید که این نسخه در کجا نگهداری می شود و علاوه بر آن بهتر است چند نسخه کپی نیز از آنها گرفته و داشته باشید.

امکان دارد  شما توسط سرویس های پشتیبان ابری، بسیاری از اطلاعاتتان را ذخیره کرده باشید. اطلاعات و فایل هایی که بوسیله این سرویس ها مانند  Dropboxذخیره شده اند که می توان آن اطلاعات را به راحتی به سیستم جدید منتقل کرد، اما با این حال امکان اینکه فایل یا اطلاعات مهمی از نظر شما در کامپیوتر دور بماند یا فراموش شدن وجود دارد.

 

اگر از  گوشی هوشمند و تبلت استفاده میکنید، لازم  نیست  نگران پشتیبان  گرفتن از اطلاعاتتان باشید، بیشتر اطلاعاتتان  بوسیله سرویس های آنلاین، یکسان سازی میشوند و در نتیجه اگراطلاعات  تبلت یا گوشی  خودتان را پاکسازی کنید دچار مشکلی نخواهد شد. اگر از گوشی یا تبلت دارای بسیستم عامل اندروید استفاده میکنید مطمعن باشید که از عکس های  مهم خود پشتیبان گرفته اید، البته سیستم عامل اندروید این توانایی را دارد که به صورت خودکار از این عکس ها نسخه پشتیبان بگیرد اما این گزینه را باید فعال کنید زیرا بصورت پیش فرض فعال نیست. اگر ازگوشی یا تبلت آی فون استفاده میکنید از عکس های شما به صورت خودکار توسط iCloud نسخه پشتیبان گرفته می شود البته این زمانی است که   قابلیت Photo stream را فعال بکنید.

 

بطور کلی با اقداماتی  ساده می توانید لپ تاپ تان را به راحتی و به قیمت خوبی بفروش برسانید .

زمانی که فردی می‌خواهد لپ‌تاپ خود  را به‌روز کند بهترین و عاقلانه ترین کار این است که  لپ تاپ قدیمی را به فردی بفروشد یا واگذار کند.

در این برحه از زمان  فرد به این موضوع فکر می کند که  چگونه تمامی فایل‌ها و اطلاعاتش را که در لپ تاپ قدیمی موجود است  به لپ تاپ جدید منتقل کند و ازدرز اطلاعات خود جلو گیری کند؟ برای حل کردن آسان این مشکل  از این تعدادی  از کارشناسان کامپیوتر راه کار هایی می دهند .

بیشتر بخوانید
نکاتی در باره نگهداری از لپ تاپ

اگر شما این چند اقدام  را انجام دهید اطلاعات شخصی‌تان درزو نشت نخواهد کرد.

از تمامی اطلاعات ضروری و مورد نیازخود  در لپ‌تاپ قبلی بک‌آپ داشته باشید

سوالی که ایجاد می شود این است  هنگام فروش لپ‌تاپ چگونه باید  بک‌آپ یا نسخه پشتیبان تهیه کرد؟ برای پاسخ این سوال ابتدا  باید بررسی کنید که می خواهید  از چه  اطلاعات و فایل‌هایی بک آپ بگیرید. اگر حجمشان زیاد نبود بوسیله  یک کپی و پیست ساده روی فلش یا‌ هارد موفق به تهیه بک آپ شده اید اما اگر حجم فایل‌ها ی مورد نطرتان بیشتر از این ها بود بهترین کار این است که با استفاده از برخی نرم افزارها  آنها را دسته‌بندی کنید.  بیشتر افراد این کار را توسط دراپ باکس گوگل انجام می دهند. دراپ باکس‌ گوکل شبیه آی کلود در آیفون می باشد و ۲.۵ گیگ فضا در اختیارشما  قرار می‌دهدو البته به صورت رایگان. فایل‌هایی که در دراپ باکس  موجود است را می‌توان در جاهای مختلف و در لپ‌تاپ و کامپیوترهای مختلف استفاده کرد. و در صورتی که به فضای بیشتری نیاز داشتید می توانید با هرینه کمتری  فضای زیاد تری برای آپلود بخرید.

تمامی پسوردهای  لپ تاپ را پاک کنید

مرحله ی  بعدی این است که  پسوردهای خود را پاک کنید. مهم ترین کار در زمان فروش لپ تاپ پاک کردن پسوردهای ثبت شده در ایمیل و دیگر حساب‌های کاربری است. برای انجام این کار به قسمت ستینگ گوگل کروم  رفته و در بخش Show advanced settings روی گزینه Manage passwords کلیک کرده و از وب‌سایتی که قصد دارید ،رمز آن را بردارید ویا از طریق کلیک کردن با گزینه Show password  پسوردتان را چک کنید.

 

پاک کردن تمامی اطلاعات  گوشه کنار کامپیوتر

وقتی شخصی  یک لپ‌تاپ دست دوم خریداری می کند طبیعتا انتظار ندارد که تک ‌تک عکس‌ها ویا  ویدیوهای شخصی فروشنده را پاک کند.برخی افراد ‌از روش  قدیمی ‌delet یا shift delete برای پاک کردن  استفاده می کنند. اما فرمت کردن درایوهایی که در آن اطلاع خصوصی دارید راحت‌ترین و بهترین کار است. نرم افزار Wipe Hard Drive Using مناسب این کار است که به هیچ عنوان فایل ها  حتی با ریکاوری هم بازنگردند. دربرخی ویندوزها مانند  ویندوز 8 امکان ریست فکتوری کردن لپ تاپ وجود دارد، اما در سایر ویندوزها این  راه حل  یعنی استفاده از نرم افزار‌های پاکسازی یقینا  زمان فروش لپ تاپ از درزاطلاعات شما جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ مهندسی

استفاده از نرم افزار برا حذف کردن تمامی اطلاعات شخصی از روی تبلت ، لپتاپ ، گوشی و … یکی از بهترین روش ها است.

در ادامه می خواهیم چند نرم افزارمناسب برای این کار را معرفی کنیم

نرم افزار های مخصوص پاک کردن اطلاعات از لپ تاپ:

CCleaner

JetClean

Defencebyte Computer Optimizer

AML Free Registry Cleaner

Auslogics Registry Cleaner

Glarysoft Registry Repair

Wise Registry Cleaner

WinUtilities Free

Registry Tuner

Comodo System Utilities

Slim Cleaner

Easy Cleaner

تمامی  نرم افزارهای ذکر شده تقریبا کارایی مشابهی  دارند و این امکان را به شما میدهند تا پروسه ی  پاک کردن اطلاعاتتان را به راحتی طی کنید.

 

 

تمیزکردن  سخت افزاری کامپیوتر

اگر می خواهید لپ تاپ تان را به قیمت بهتر و بیشتری بفروش برسانید باید ظاهرلپ تاپ  و زیر و رویش تمیز باشد. پس از باز کردن پیچ‌های پشت لپ‌تاپ از یک مسواک  برای تمیز کردن گرد و غبار فن کمک بگیرید یا حتی می‌توانید بوسیله  سشوار روی گرد و خاک آن را ببرید. توجه داشته باشید این کار را اصلا با آب و الکل و پنبه انجام ندهید و  بدنه ی ظاهری آن را با استفاده از الکل یا مایع مخصوص لپ‌تاپ تمیز کنید.

 

بعد از این توضیحات کلی حالا می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه اطلاعات خود را از لپ تاپ قدیمی پاک کنیم.

 

احتمالا از این موضوع اطلاع دارید  که امکان برگرداندن اطلاعات پاک شده  ازالکترونیکی مانند گوشی، تبلت، لپ تاپ یا دسکتاپ وجود دارد و این موضوع می تواند در بعضی موارد  نگران کننده باشد بطورمثال مواقعی که   قصد واگذاری یا فروش این وسیله ها را دارید و یا حتی زمانی که می خواهید این وسیله ها را  دور بیاندازید.

همانطور که گفتیم قبل از فروش یا واگذاری لپ تاپ انجام دو کار ضروری و مهم است.

1)پشتیبانی گرفتن از فایل ها  اطلاعات مورد نیاز و ضروری  خود

پاک کردن تمامی  اطلاعات بطور کامل(2

اکنون  درادامه ی  مقاله می خواهیم  در جهت اقدامات لازم برای  پاکسازی امنیتی اطلاعات از روی وسیله ها و سیستم های ذکر شده بطوری  که بوسیله ی نرم افزارهای مخصوص بازیابی اطلاعات   قابل بازگردانی نباشند صحبت کنیم.

چگونگی پاک کردن اطلاعات سیستم

برای پاک کردن اطلاعات از روی سیستم بایستی آن را به حالت تنظیمات کارخانه برگردانید تا خریدار جدید بتواند اطلاعات و شخصی سازی خود را روی دستگاه پیده کند در حقیقت دستگاه را طوری به خریدار جدید تحویل دهیم که هیچ رد و نشانه ای از خود یا اطلاعاتمان بر روی آن نباشد و گویا خریدار آن را از فروشگاه خریده است. در این بخش میخواهیک توضیح دهیم که چگونگی اطلاعات را قبل از فروش لپ تاپ به طور کامل پا کنیم.

بیشتر بخوانید
راهکار های افزایش طول عمر باطری لپ تاپ

اگر ویندوز سیستم شما ویندوز 10 است می توانید طبق روال زیر اقدام کنید:

اول در قسمت تنظیمات  Update & Security  را باز کنید پس از آن سپس روی گزینه Recovery کلیک کرده و در  قسمت پایین Reset this PC ، روی دکمه Get started بزنید. حال پس از اقدامات گفته شده تمامی اطلاعات مربوط به شما پاک می شود و دیگر احتیاجی ندارید که همه ی فایل ها و اطلاعات را درایو به درای پاکسازی کنید.

در قدم بعدی   Remove everythingرا انتخاب کرده و سپس در صفحه باز شده گزینه ی  Change settings را بزنید

حال در صفحه ای که برایتان نمایش داده می شود ابتدا سوییچ گزینه را روشن کرده و سپس روی گزینه ی Confirm کلیک کنید.

همچنین بایستی به این نکته هم توجه داشته باشید که چنان چه  از چندین درایو استفاده می کنید، گزینه “Data Drives” را نیز برای پاک کردن فایل های خود از همه درایو ها خواهید دید  که علت نمایش آن این است که  به یک درایو خارجی متصل هستید پس بهتر است که ابتدا درایو را جدا کنید سپس مجددا مراحل گفته شده را طی کنید.

پس ازانجام این مراحل دوباره به  صفحه قبلی برمیگردید این بار روی Next اشاره و در نهایت گزینه Reset  را انتخاب کنید

درحالت  کلی، موردی که نمیتوان از آن غافل بود این است که اگر شما  از همان ابتدا تمامی هارد دیسک خود را به صورت رمزنگاری شده تبدیل نمائید همه  اطلاعات پاکسازی شده تان هم  به صورت بیت به بیت رمز نگاری شده خواهد بود و بدون رمز به در حالت عادی به هیچ عنوان  توسّط دیگران قابل بازیابی نیست و مورد های حرفه ای نیز این کار به سختی انجام خواهد شد.

فراموش نکنید که تهیه بکاپ و پاک کردن اطلاعات لپ تاپ پیش از فروش امری بسیار مهم است این پروسه امکان دارد چندین ساعت طول بکشد ، اما حایز اهمیت است چراکه بازیابی اطلاعاتتان شما برای دیگران تقریبا غیرممکن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه