شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

نکاتی در باره نگهداری از لپ تاپ
شناسه پست: 2677
بازدید: 483

نکاتی در باره نگهداری از لپ تاپ

روز های اخیر قیمت اکثر کالاها  خصوصا کالا های دیجیتالی بطور نجومی افزایش یافته اند؛ به همین علت باید بیش  از پیش آکاه باشیم  و بدانیم که چگونه باید  از وسیله هایی  که صاحب آن ها هستیم   یا قصد داریم  درزمان نزدیکی آن ها را خریداری کنیم، مراقبت کنیم تا طول عمر وسیله ها افزایش یابد وازپرداخت هزینه‌های اضافی معاف شویم. لپ‌تاپ و لوازم جانبی اش یکی از این وسیله های  مهمی است که تقریبا در هروقت و زمانی همراه ماست و با آن سروکار داریم . در این مقاله می خواهیم روش‌ها و چگونگی حفظ و مراقبت صحیح  از لپ تاپ ها را بررسی کنیم تا انتها با ما همراه شوید

یکی از نکاتی مهمی که باید به آن توجه ویژه ایی داشته باشیم ، این نکته  است که پیش  از استفاده از هر نوع وسیله ایی بخصوص وسایل دیجیتالی  ضروری است که شناخت مناسبی از آن داشته باشیم و بدانیم که چگونه از وسیله استفاده کنیم و مراقبت تا به آن

آسیبی نرسد.

تصویر

پیش از این که به توضیحات مفصل بپردازیم درمورد چند نکته مقدماتی صحبت می کنیم که دانستنش خالی از لطف نیست و به اندازه بقیه مقاله مهم است.

به عنوان اولین قدم  بهتر است هنگامی که یک لپ تاپ خریداری می‌کنید یک آنتی ویروس مناسب نیز جهت امنیت بهتر لپ تاپ تان تهیه و نصب کنید.

 

– برای تمیز و ضد عفونی کردن لپ تاپ تان  فقط از وسیله هایی که برای  این کار استفاده کنید ، مانند محلول پاک کننده و دستمال های مخصوص که آسیبی به لپ تاپ تان نرساند.

وقتی می خواهید صفحه نمایش لپ تاپ تان را تمیز کنید این کار را بسیار آرام و با ملایمت انجام دهید، بویژه  در زمان لکه زدایی  صفحه نمایش، زیرا ابن کار بسیار حساس می باشد.

سعی کنید همیشه درایو هایتان دسته بندی شده و مرتب باشند ، تا در زمان نیاز برای  کاری فضای مناسب داشته باشید، به این نکته توجه داشته باشید که از درایو سی ، را برای ذخیره سازی اطلاعات خود استفاده نکنید، زیرا اگر بخواهید ویندوز جدید روی سیستم تان نصب کنید اطلاعات موجود دراین درایو حذف خواهد شد.

از لپ تاپ تان به عنوان میز استفاده نکنید واز قرار دادن اجسام بر روی لپ تاپ بپرهیزید

بعد از این نکات مقدماتی نوبت توضیحات کاملتر و تکمیلی است.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ های مناسب برای دانشجویان

لپ تاپ تان را با دمای محیط تطبیق دهید

اگر از آن دسته افرادی هستید که ر، لپ‌تاپ‌  تان را از جایی به جای دیگر حمل می کنید باید این نکته را حتما در نظر بگیرید . تغییرات مکانی طبیعتا ، تغییرات دمایی را نیز  به  همراه خواهد داشت. اگر لپ‌تاپ تان  را از هوای سرد وارد اتاق گرم با بخاری روشن کرده اید، بلافاصله روشن نکنید، حداقل حدود بیست دقیقه به لپ تاپ تان فرصت دهید تا به دمای محیط برسد و گرم تر شود آنگاه  روشنش کنید و برعکس؛ یعنی اگر  لپ‌تاپی را از هوای گرم ، داخل اتاقی  سرد وبا کواری روشن ببرید نباید  به سرعت روشنش کنید. اگر لپ‌تاپ تان به دمای اتاق برسد، طول عمرش بیشتر خواهد شد.

لپتاپ تان را به موقع از شارژ خارج کنید

برای اینکه عمر شارژر لپ‌تاپ تان افرایش یابد، مواقعی که به اندازه چند ساعت با لپ‌تاپ‌تان کاری ندارید، شارژر را ازبرق دربیارید زیرا ماندن شارژر وسایل برقی در پریز علاوه‌بر هزینه‌ی مصرفی برق موجب آسیب رسیدن به شارژر تان می شود.

 

نکته‌ی دیگری که باید توجه داشته باشید این است که وقتی دستگاه تان بطور کامل شارژ شد حتما از شارژ خارج کنید  اگر بعد از شارژ شدن لپ‌تاپ،خارج کردن  شارژر را فراموش کنید، بعد از چند مدت مجبورخواهید شد هزینه‌ی اضافی بپردازید و  باتری لپ‌تاپتان را عوض کنید.

 

باتری لپ تاپ تان را خارج نکنید

درآوردن باتری لپ‌تاپ و اتصال مستقیم آن به برق یکی از اشتباهاتی است که بسیاری از کاربران انجام می دهند اگر به هر علتی باتری لپ‌تاپ‌تان خراب شده است یا تصور اینکه  اگر باتری لپ تاپ تان را دربیاورید و لپ‌تاپ را مستقیما به برق بزنید، طول عمر باتری را افزایش می دهید تصور اشتباهی است؛ این کار ممکن است طول عمر منبع انرژی لپ‌تاپ  را زیاد کند اما  طول عمر خود لپ‌تاپ را کاهش خواهد داد. اگر می خواهید  مراقب لپ تاپ تان باشید، زمانی که باتری‌ اش  خراب شد، سریعا باتری اش را تعویض کنید.

 

مواد خوراکی را از لپ تاپ تان تا حد ممکن دور نگه دارید

گذاشتن لیوان نوشیدنی‌ در کنار لپ‌تاپ‌  ریسک بزرگی است و با یک لحظه حواس پرتی ممکن است نوشیدنی روی لپ‌تاپ تان بریزد. اگر وضعیت خیلی وخیم نباشد باید برای تعمیر لپ تاپ تان هزینه‌ی نسبتا زیادی بپردازید و  در غیر این صورت باید برای لپ تاپ تان جایگزین تهیه کنید البته با قیمت خیلی زیاد تر..

بیشتر بخوانید
لپ تاپ مناسب رندرگیری چه ویژگی دارد؟

 

علاوه‌بر آن حدالامکان  پشت میز کار و روی لپ‌تاپ‌تان خوراکی و غذا هم نخوربد زیرا ممکن است تکه‌های کوچک خوراکی به‌راحتی وارد صفحه کلید  لپ تاپ تان شوند و پس از مدتی باعث کندی کلیدها بشوند  یا کند به کلی از کار بیندازند

درنصب وسایل جانبی دقت کنید

در کنار اینکه باید از اصل بودن لوازم جانبی مخصوص لپ تاپ تان مطمعن باشید باید حتما  مراقب باشید پیش از وصل کردن   هر کدام از این وسیله‌ها . علت اکثر خم شدن  پین‌ها و آسیب‌دیدگی سوکت‌ها  عجله و بی‌دقتی در وصل و یا نصب کردن انواع اسپیکر و بلندگوی بلوتوثی یا هر کدام از سایر لوازم جانبی مثل موس است بنابراین هنگام کار با لپ تاپ و یا وصل کردن وسایل جانبی اش نهایت دقت خود را به کار گیرید..

لپ تاپ را داخل تخت خواب خود نبرید

همگی می دانیم که چک کردن ایمیل ها و خواندن خبر ازسایت‌های خبری داخل تخت و در حالت دراز کش روی بسیار راحت‌تر از انجام این کار ها  پشت میز است؛ اما این کار نه تنها  برای و ستون فقرات و کمرتان مضر است  بلکه برای لپ‌تاپ تان هم مضر است. قرار گرفتن  لپ‌تاپ روی تخت موجب گرم شدن بیش از حد آن می شود و این گرما باعث می شود که به قطعات داخلی لپ تاپ تان آسیب برسد ؛ بنابراین مناسب ترین جا برای قرار دادن لپ تاپ، سطح صاف و تمیزی مثل میز کار است. تهیه یک فن مناسب برای قرار گرفتن زیر لپ‌تاپ هم به گردش بهتر هوا ودر نتیجه طول عمر لپ تاپ تان کمک خواهد کرد.

. نکته ایی که نباید از آن چشم پوشی کرد این است که  هرگز لپ‌تاپ روی شکم یا پاهایتان قرار ندهید. این کار  طول عمر شما را کاهش می دهد.

به موقع به نظافت لپ تاپ تان رسیدگی کنید

اجازه ندهید گرد و غبار روی لپ‌تاپ‌تان بنشیند و مدتی هم بماند؛ هر زمانی که متوجه گرد و غبار شدید حتما از دستمال و اسپری مخصوص استفاده کرده و تمیز کنید. گرد و غبار به مرور زمان می تواند،  مانع گردش هوا و گرم شدن بیش از حد شدن قطعات داخلی شود.

بیشتر بخوانید
کول پد چیست و چرا به آن احتیاج داریم؟

بهتر است گاهی از یک مسواک برای تمیز کردن خروجی هوا استفاده کنید تا آشغال‌های کوچکی اگر داخلش رفته  از آن  خارج شود. تمیز کردن لپ‌تاپ را درحالتی  که دستگاه خاموش است انجام دهید.

از وسیله های مناسبی برای حمل ونگهداری لپ تاپ تان استفاده کنید.

افرادی که لپ‌تاپ‌شان را با خودشان اغلب حمل میکنند  باید از کیف مناسب لپ تاپ استفاده کنند؛ وگرنه  به ستون فقرات و گرد ن شان آسیب وارد می شود. کوله پشتی‌های معمولی اگر به عنوان کیف حمل  لپ تاپ بکار روند  آسیب جدی هم به خودتان و هم به لپ تاپ تان وارد می کنند کوله پشتی های مخصوص لپ‌تاپ باید دارای Shock Control  باشند. توجه کنید که یک کیف یا کوله‌ پشتی ی خوب  و مناسب لپ تاپ باید دارای  ویژگی‎‌های زیر باشد:

دارای محفظه‌های مناسب  باشد: برای شارژر و دیگر لوازم جانبی لپ‌تاپ جای مناسب داشته باشد ، مولفه ایی است که باید یک کوله مناسب برای لپ تاپ داشته باشد.

کیف باید ضد آب باشد: نباید  لپ‌تاپ چند میلیونی‌ را داخل کیفی قرار دهیم که به‌علت باران یا یک اشتباه، خیس شود و آسیب ببیند.

کیف باید تا حد امکان سبک باشد: علاوه‌بر اینکه سبک بودن  لپ‌تاپ مهم و یک مزیت است ، بهتر است کوله یا کیف لپ‌تاپ هم سبک باشد.

استفاده از کوله پشتس برای حمل لپ تاپ بهتر از کیف است: بهتر است  کوله‌ی لپ‌تاپ را جایگزین کیف کنید چراکه تقسیم وزن مناسبی دارد.

. به هیچ عنوان روی  لپ‌تاپ را سنگین نکنید

اکثر افراد بخصوص دانشجویان کتاب و جزوه‌هایشان  و یا دیگر وسایل شان روی لپ‌تاپ می گذارند که کار بسیار نادرستی است کم یا زیاد بودن  وزن این کتاب‌ها  و وسایل اهمیتی ندارد؛ بلکه مهم این است که ، هر چند خیلی کم وزنی  با قرار گرفتن روی لپ‌تاپ به آن صدمه می زند

قبل از بستن لپ تاپ آن را چک کنید

توجه کنید  پیش از خاموش کردن و بستن لپ‌تاپ، روی کیبورد را با دقت چک کنید. ، ممکن است یک وسیله مانند مداد و یا  یا یکی از گوشی‌های هندزفری روی  صفحه کلید افتاده باشد و با بستن لپ‌تاپ، باعث ایجاد مشکل شود.

بهتر است قبل و یا بعد ازخرید وسیله ایی در مورد چگونگی نگهداری و مراقبت آن تحقیق کنید امید است که این مطالب برای شما مفید بوده باشد.