شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

لپ تاپ یا کامپیوتر
شناسه پست: 2692
بازدید: 333

لپ تاپ یا کامپیوتر

مقدمه

اشخاصی که قصد خرید یک سیستم جدید را دارند اکثرا تصمیم به انتخاب بین کامپیوتر لپ تاپ و دسکتاپ رومیزی می تواند تصمیمی چالش برانگیز و دشواری باشد.برای انتخاب بین این دو سیستم باید ویژگی ها و شرایط مختلفی را کنار هم قرار دهیم و به یک جمع بندی کلی برسیم که کدام یک برای ما مفید تر خواهد بود اما قبل از هر چیزی لازم از که بگوییم اکثرا مهم ترین ویژگی یک لپ تاپ قابل حمل بودن آن است و بخاطر همین ویژگی اغلب نظر خریداران را به خود جلب می کند همچنین ویژگی ممتاز یک سیستم دسکتاپ قیمت خیلی ارزان تر آن (با توجه به سخت افزار یکسان نسبت به لپ تاپ) می باشد. چرا که خریداران می توانن یک دسکتاپ را با قیمت خیی مناسب تر از لپ تاپ خریداری کنند در این مقاله به تفاوت‌های موجود بین کامپیوتر و لپ تاپ اشاره خواهیم کرد است. همچنین با شرح هر کدام از آن ها مزیت و معایبشان را بررسی خواهیم کرد و در آخر سعی میکنیم مقایسه ای درست و به دور از تعصب بین آن ه انجام دهیم.تا خریداران با اطلاعاتی بهتر و ذهنی آماده تر وسیله مناسب خود را انتخاب کرده و اقدام به خرید آن کنند.

لپ تاپ یا کامپیوتر

مهم ترین مواردی که در این مقاله بین یک دستگاه لپ تاپ با یک سیستم دسکتاپ مقایسه می کنیم عبارت اند از سهولت در استفاده، سخت افزار، نمایشگر، قابل ارتقا بودن و تعمیر پذیر بودن آن، قیمت.

سهولت در استفاده

همانطور که کمی پیش تر گفتیم اصلي ترين ويژگي یک لپ تاپ قابل حمل بودن آن است.به طوری که کاربر مي تواند سیستم خود را با خود هر جایی که می رود ببرد و از آن استفاده کنيد.شاید در توضیح این کلمه قابل حمل بودن برای یک فرد خیلی جذاب نباشد اما اگر شخص پس از مدتی استفاده از لپ تاپ به همین ویژگی فوق العاده پی می برد به عنوان مثال با یک سیستم هم می تواند در محل کار هم در خانه از آن استفاده کند و یا اگر شخص دانشجو باشد لپ تاپ خود را هم به دانشگاه برده هم در خانه استفاده کندو حتی می تواند آن را با خود به یک شهر دیگر ببرد و خیلی دیگر از امکانات دیگر که به محل جابهجایی ربط دارد همچنین یکی دیگر از ویژگی های لپ تاپ کم حجم بودن آن است به طوری که یک کامپيوتر خانگي هم فضای بیشتری را اشغال می کند و هم کاربر مجبور است فقط فقط در اتاق بنشینید ولی موقع ستفاده از لپ تاپ در عين کار هم می توان به تماشای تلویزیون پرداخت هم میتوان کنار مهمان ها باشد هم بر کارهاي کامپيوتري خود نظارت کنيد.

ويژگي ديگر لپ تاپ برخورداری از باتری جانبی است به طوری که علاوه بر آنکه می توان با برق مستقیم از آن استفاده کرد در عین حال از کار کردن بدون نياز به برق مستقيم بهره برد،قدرت باتری هر لپ تاپ با توجه به ویژگی و قطعات لپ تاپ ها متفاوت است اما به طور میانگین یک لپ تاپ مي تواند بين يک تا سه ساعت با باتري کار کند، به همین خاطر مي تواندر مکانهاي عمومی مانند ماشین شخصی، اتوبوس، يا در قطار از آن استفاده کرد همچنین شاید در مکانی قرار گرفته اید که به طور ضروری به لپ تاپ نیاز دارید اما محدودیتی در دسترسی به برق شهری وجود دارد در چنین حالتی این قابلیت لپ تاپ پیش از پیش ارزشمند می شود.همچنین حالتی را در نظر بگیرید که با کامپیوتر خود در حال کار و با یا انجام یک پروژه با نرم افزار هستید اگر احیانا برق خانه یا محل کارتان قطع شود کامپیوتر شما نیز خاموش می شود و چه بسا بسیاری از مراحلی که در یک پروژه انجام داده اید ذخیره نشود و کل زحمت شما تباه شود در این حالت برخورداری از باتری یک امتیاز بسیار عالی به حساب می آید. در واقع برخورداری از لپ تاپ براي افرادی که دائما با سیستم سروکار دارند يک دستگاه بسیار ضروري است اما در عین حال داشتن يک سيستم دسکتاپ در منزل يا محل کار مي تواند راحتي کارهاي روزمره را جوابگو باشد. همچنین به غیر از ویژگی های لپ تاپی که پیش تر گفتیم طراحی شکيل و زيبا لپ تاپ ها نيز يکي از دلايلي است که افراد برای خرید جذب آن می شوند. همچنين در مواردی دیده شده که حتی افراد برای تظاهر به پولدار بودن و وضعیت مالی خوب اقدام به خرید لپ تاپ می کنند.

بیشتر بخوانید
پاک کردن اطلاعات شخصی

به عنوان جمع بندی می توان گفت در کل لپ تاپ‌ها از نظر راحتی در استفاده بسیار بهتر از سیستم های دسکتاپ می باشند. و شما اگر یک دانشجو یا کارمند اداری باشید این مسئله بسیار با ارزش و با اهمیت می شود چرا که نیاز دارید دائما با سیستم خود در ارتباط باشید.در برخی از لپ تاپ های مدل جدید حتی می‌توان نمایشگر را از صفحه کلید جدا کرده و از لپ تاپ به جای تبلت استفاده کرد. خوبی این مدل به آن است که شخص برای انجام کارهای ساده مانند چک کردن ایمیل، خواندن پیام ها یا اخبار به راحتی بیشتر می تواند این کار را انجام دهد.اما باید به این نکته هم توجه کرد که ساختار لپ تاپ ها همیشه به نفع نیست و یکی از مهم ترین مضرات آن قابلیت به سرق رفتن است. طی گزارشات بیش از 80 دردصد سرقت سیستم مربوط به لپ تاپ ها و تنها 20 درصد آن مربوط به دسکتاپ ها یا همان سیستم های خانگی می باشد. چرا که به لپ تاپ ها به دلیل كوچكی و وزن كمی که دارند همیشه در معرض دزدیه شدن یا زورگیری می باشد و برای حمل آن ها حتما باید آن ها را در نزدیکی خود نگه داریم و یا از کیف های ضد سرقت استفاده کنیم.

قدرت سخت‌ افزاری

کارت گرافیک (GPU)

در مقایسه‌ بین گرافیک‌های  لپ‌ تاپ و کامپیوتر باید گفت که کامپیوتر ها قدرت قدرت پردازش گرافیکی بالاتری نسبت به لپ تاپ ها دارند البته شاید این تفاوت به حدی زیاد نباشد که عاملی موثر بین انتخاب بین لپ تاپ یا کامپیوتر باشد اما اگر گیمر هستید و هدف شما از تهیه سیستم بازی کردن است همین تفاوت های اندک نیز بسیار مهم و تعیین کننده می باشند. به همین خاطر اکثر کسایی که سیستم را با هدف بازی کردن می خرند کارت گرافیکی برایشان مهم بوده و انتخاب آن ها کامپیوتر است.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ های مناسب برای دانشجویان

پردازنده‌ (CPU)

در حیطه پردازنده‌ مرکزی نیز قدرت در دست کامپیوتر ها است به طوری که در مقایسه قوی‌ترین پردازنده‌ موجود در کامپیوتر ها با قوی‌ترین پردازنده‌ موجود درلپ تاپ‌هاف کفه ترازو برای کامپیوتر ها سنگین تر است و حتی قدرت پردازنده آن ها چندین برابر بیشتر از لپ تاپ ها می باشد. در کل در مقایسه قدرت پردازنده بین یک لپ تا با کامپیوتر هم رده، کامپیوتر ها قدرت چشم گیری نسبت به لپ تاپ ها دارند.

البته باید به این نکته توجه کرد که شرکت‌های سازنده‌ لپ تاپ به هدف افزایش طول عمر قطعات و مصرف کمتر انرژی باتری، فرکانس قطعات مخصوص لپ تاپ‌ها را تا حدودی کاهش می‌دهند.هرچند برای اجرا و انجام اکثر کارها و پروژه ها و نرم افزار ها پردازنده‌های قدرتمند لپ تاپ جوابگو هستند، اما اگر هدف از خرید لپ تاپ بازی کردن با جزئیات و کیفیت بالا است بهتر است کامپیوتر را جایگزین لپ تاپ کنیم.

حافظه‌ رم (RAM) و حافظه‌ ذخیره سازی (HDD و SSD)

در بخش حافظه‌ رم و حافظه‌ ذخیره سازی نیز مانند سایر بخش ها تفاوت زیادی بین لپ تاپ و کامپیوتر وجود ندارد. یعنی نمی‌توان گفت 16 گیگابایت رم در کامپیوتر تا اندازه‌ای بهتر است که بتوان تاثیر آن را به وضوح در انجام کارهای روزمره حس کرد. و یا در مورد حافظه‌‌ ذخیره سازی نیز صدق می‌کند. اکثرا کاربران لپ تاپ و کامپیوتر بدون هیچ مشکل خاصی  با افزودن حافظه‌ پرسرعت SSD به دستگاه‌های خود می توانند سرعت سیستم هایشان را افزایش دهند. ولی در کل تفاوت چندان در این بخش بین لپ تاپ و کامپیوتر وجود ندارد.

جمع بندی قدرت سخت افزار

در کل می توان گفت برای مقایسه قطعات سخت افزاری بین یک دستگاه لپ تاپ و یک دستگاه کامپیوتر خانگی که هم رده هستند. همیشه کامپیوتر ها هستند که برنده می شوند. حتی چه بسا در خیلی از موارد قدرت قطعات چندین برابر بیشتر از لپ تا ها هست. این قدرت کامپیوتر ها در بخش سخت افزار اغلب مورد توجه گیمر ها می باشد و آنان را ترغیب به انتخاب کامپیوتر جهت انجام بازی می کند.

نمایشگر

در بخش لپ تاپ نمایشگری هایی که در آن ها استفاده می شود، هم از لحاظ کیفیتو هم از لحاظ وضوع دارای کیفیت بالا بوده و اکثر آن ها از نمایشگر FULLHD یا 4K برخوردارند.و برای انجام کارهای دانشجویی، مهندسی، برنامه نویسی و حتی بازی کردن مناسب می باشند و جوابگوی نیاز های کاربران می باشند. همچنین برای تهیه نمایشگر برای کامپیوتر می توان گفت که امروزه نمایشگر‌های 4k به طور چشمگیری فراگیر شده اند و اکثرا در هر خانه ای که به تازگی نمایشگر خرده باشند قابلیت 4k را دارند، همچنان حد استاندارد نمایشگرها وضح FULLHD شده است.بخاطر همین کاربر با توجه به بودجه خود می تواند یک نمایشگر مناسب با سایز دلخواه و با قدرت وضوع عالی خریداری و از آن استفاده کند. همچنین به دلیل تنوع بیش از حد در برند ها و شرکت های سازنده کاربران می توانند با کمی تحقیق نمایشگر خوبی با قیمت مناسب برای خود خریداری کنند.

بیشتر بخوانید
هنگ کردن لپ تاپ

همانگونه که گفتیم صفحه نمایش لپ تاپ ها و نمایشگر های کامپیوتر تفاوت چندانی ندارد و تنها تفاوت آن ها به سایز صفحه نمایش بر میگرد امروزه لپ تاپ صفحه نمایشی بین 14 تا 19 اینچ دارند. اما برای کامپیوتر ها می توان نمایشگری حتی به بزرگی 55 اینچ تهیه کرد.

قابلیت ارتقا و تعمیر

شاید مهم ترین ویژگی کامپیوتر نسبت به لپ تاپ قابلیت ارتقا و تعمیر آن‌هاست. به طوری که کامپیوتر ها نسبت به لپ تاپ ها قدرت انحراف بالایی دارند به طوری که  هر سیستم خانگی به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی قابل ارتقا هسند و می توان یک قطعه از آن را با قطعه بهتر جایگزین تر کرد و اگر مشکلی در یکی از قطعات باشد می توان به راحتی آن را تعمیر کرد.تعویض قطعات در کامپیوتر اکثرا اسان و بدون دردسر است حتی در برخی موارد خود کاربران نیز می‌توانند به تعمیر یا تعویض قطعات مهتلف کامپیوتربپردازند.اما طراحی لپ تاپ‌ها به گونه‌ای است که تنها قطعه رم آن قابلیت ارتقا را دارند و سایر قطعات نمیتوانند تعویض شوند(در برخی لپ تاپ ها برهی دیگر از قعات قابلی تعویض هستند) و اگر قطعه از از لپ تا بسوزد تعمیر آن سخت و نیازمند تخصص می باشد.

قیمت

در مقایسه سیستم های هم رده با قابلیت های تقریبا مشابه اکثرا لپ تاپ ها گران تر هستند و در برخی موارد ممکن است تا 50 الی 60 درصد اختلاف قیمت نسبت به کامپیوتر داشته بشاند که دلیل آن هم قابل هم بودن و دارای کیبورد و ماوس و نمایشگر بودن است. اما اگر بخواهیم مقایسه ای عادلانه انجام دهیم با اینکه قیمت کامپیوتر های خانگی خیلی کمتر از لپ تاپ است اما این سیستم ها بدونوسایل جانبی (ماوس،کیبورد،صفحه نمایش و…) هستند و اگر شخص بخواهد همه ی تجهیزات را برای کامپیوتر خود تهیه کند چه بسا هزینه نهایی به اندازه لپ تاپ و یا حتی بیشتر از آن باشد.

جمع بندی

برای انتخاب بین  خرید لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی باید هدف از استفاده را بدانیم اگر داشنجو یا کارمند هستیم و یا قابل حمل بودن سیستم برایمان ضروری است قطعا لپ تاپ انتخاب ماست اما اگر بخواهیم پویا بودن سیستم برا ما تفاوت چندانی ندارد و فقط در یک جا از سیستم استفاده میکنیم یا سیستم را به هدف بازی کردن خریداری می کنیم کامپیوتر برای ما مناسب تر خواهد بود.