ضد عفونی کردن لپ تاپ ها

ضد عفونی کردن لپ تاپ ها

 

وسایل الکترونیکی  مانند گوشی های موبایل ، تبلت ها  ، لپ تاپ ها و کامپیوتر ها  که اکثرا  در محیط  های کاریا حتی در طول روز از آن‌ها استفاده میشود ، از مهمترین وسایلی هستند که  در طول روز با آن ها سروکار داریم و حتما باید به صورت کامل  و اصولی ضدعفونی شوند تا باکتری ها و آلودگی ها بطور کامل از بین بروند و آسیبی به سلامتی تان نرسانند

قبل از هر چیزی  ابتدا به چند نکته کلی برای تمیز کردن وسایل الکترونیکی اشاره می کنیم:

 

برای اینکه از آسیب‌دیدگی وسایل الکترونیکی جلوگیری شود، از غوطه ‌ور کردن وسایل در مواد پاک‌کننده و تمیزکردن بیش از حد پرهیزکنید

هیچگاه بطور مستقیم از تمیزکننده استفاده نکنید یعنی مواد  را به طور مستقیم روی وسایل اسپری نکنید.

در هنگام تمیزکاری از جدا بودن  همه ی سیم ها و کابل‌های برق را از وسیله اطمینان حاصل کنید

ازمحلول‌های سفیدکننده یا ساینده برای ضدعفونی کردن وسایل  الکترونیکی خود ا استفاده نکنید.

مطمعن شوید  که محلول‌های ضدعفونی‌کننده به عنوان وارد وسایل الکترونیکی نخواهند شد

برای ضدعفونی کردن بهتر است از محلولی استفاده کنید  که نسبت آب و الکلش به ترتیب  ۳۰ به۷۰ است

حالا باید بدانیم که برای تمیز کاری وسایل خود باید به ترتیب چه اقداماتی انجام دهیم:

 

پیش  از هر کاری ابتدا ، دستکش ترجیحا یکبار مصرف بپوشید و  اگر کابلی به دستگاه تان است را وصل را نمایید. اگر باتری لپ تاپ تان  قابل جدا شدن  است، آن را از محلش خارج نمایید. همچنین حواستان به  دستگاه های خارجی مثل کارت حافظه باشد و را قبل از شروع کار خارج کردن ان را فراموش نکنید

روی یک دستمال میکروفایبر مقداراندکی از ماده ضدعفونی کننده را بریزید و توجه داشته باشید که  رطوبت به فضای داخلی وسایل نفوذ نکند. همه ی سطوح خارجی لپ تاپ تان را با دقت تمیز کنید. با آرامش و  دریک جهت، از بالا به پایین تمیز  کنید و مواظب باشید که آب در کیبورد یا درگاه های  USB تان  نفوذ نکند.

 

بعد ازاینکه  ضدعفونی کردن تمام شد  اجازه دهید سطح  لپ تاپ یا کامپیوترتان کاملا  خشک شود. سپس مجددا   صفحه  لپ تاپ و یا مانیتور کامپیوترتان را توسط شیشه پاک کن تمیز کنید. دستکش ها را دور انداخته و با آب و صابون دستانتان را بشویید

حالا می خواهیم بدانیم چگونه دیگر دستگاه های الکترونیکی و اجزایی آن ها را ضدعفونی کنیم

بیشتر بخوانید
اقدامات لازم پس از ریختن مایعات روی سیستم

 

گوشی و تبلت

 

با استفاده از اسپری ضدعفونی کننده ترجیحا الکلی  پارچه را  مرطوب کنید و حواستان باشد  که این پارچه بیش از حد به  مواد آغشه نباشد؛ مدتی اجازه دهید  پارچه اسپری شده  روی گوشی باقی بماند.و سپس  صفحه گوشی تان  را بوسیله  پارچه میکروفیبر تمیز وخشک نمایید

صفحه کلید

آلودگی و ویروس‌ها  مدت طولانی را می توانند روی سطوحی  مانند صفحه کلید تان زندگی کنند، و می‌توانید به راحتی توسط محلول الکل ۷۰ درصد  به آرامی آن را تمیز  کنید

 

مانیتور

نکته مهم که باید به آن توجه کنید این است که هرگز مواد ضدعفونی کننده را  مستقیما روی مانیتور اسپری نکنید  بلکه روی  پارچه مناسب  این مواد را اسپری  کنید و سپس  مانیتور را پاک کنید.

صفحه‌های لمسی

برای پاک کردن صفحه های لمسی از مخلوط کردن آب و الکل استفاده کنید، اما حواستان باشد که نسبت آب و الکل نباید بیش از ۵۰ باشد  چون امکان دارد به صفحه آسیب برساند وباعث از بین رفتن  لایه  محافظت شده در برابر اثر انگشت شود.

.

ماوس

ماوس را  نیزمانند بسیاری از دستگاه ها می توان  استفاده از محلول ضدعفونی  تمیز کرد. اما قبل از شروع جدا کردن ماوس و خارج کردن باتری ها را فراموش نکنید..

لپ تاپ

بدلیل استفاده روزانه  از لپ‌تاپ‌ها . آن ها می‌توانند حامل اصلی میکروب‌ها و آلودگی ها  باشند، در این باکتری‌ها و آلودگی ها می توانند توسط  لپ‌تاپ‌ها  گسترش یابند. چند قطره محلول ضدعفونی‌کننده روی   پارچه میکروفیبر بریزید ، قسمت بیرونی را تمیز کنید و اصلا مستقیم الکل را  روی لپ تاپ  اسپری نکنید.  صفحه نمایش  را نیز به همین ترتیب  با  یک پارچه میکروفیبرو آب خالی تمیز کنید.:

به علت  استفاده مکرر، معمولا لپ تاپ‌ها می‌تونند محل تجمع  میکروب‌ها باشند، توجه کنید هنگام  تمیز کردن  الکل را مستقیما روی صحفه اسپری نکنید و همچنین دستگاه را خاموش نگه دارید.

تصویر

 

از آنجا که قابلیت جابه جایی لپ تاپ شرایط لازم را فراهم می کند تا  لپ تاپ ها تا نسبت به کامپیوتر های خانگی، بیشتر آلوده و کثیف شوند به همین دلیل محل مناسبی برای رشد و تجمع انواع میکروب ها هستند.و در نتیجه نیاز به مراقبت بیشتری دارند. ما دراین قسمت می خواهیم مرحله به مرحله ضد عفونی لپ تاپ را به درستی آموزش دهیم  برای ضدعفونی کردن لپ تاب باید از مواد تمیز کننده و ابزار مناسبی اشود  تا در زمان  تمیز کاری آسیبی به دستگاه و سیستم تان  وارد نشود. برای تمیز کردن به وسایلی نیاز داریم که این وسایل عبارت اند از: مواد پاک کتتده و ضد عفونی کنند(ترجیحا الکل) ،پارچه میکروفیبر، به اندازه یک لیوان آب گرم، کمپرسور دمنده هوا جهت تمیز کردن گرد و خاک، اسپری آنتی باکتریال

بیشتر بخوانید
نکاتی در باره نگهداری از لپ تاپ

 

پیشنهاد ما به شما این است که   قبل از کار و پس از پایان کار با لپ تاپ، دستگاه خود را ضدعفونیو تمیز کنید. در این مورد لازم نیست  درون دستگاه را پاک کنید. البته  اگر مدت زیادی  از خرید لپ تاپ یا آخرین سرویس دستگاه تان  می گذرد؛ بهتر است گرد و غبار داخل دستگاه را هم تمیز کنید. شما برای اینکه داخل دستگاه را باز کنید  نیاز است پیچ گوشتی مخصوص  لپ تاپ داشته باشید تا  بتوانید بدون آسیب به لپ تاپ به راحتی به قسمت های درونی دسترسی داشته باشیدو آن را تمیز کنید. از یک دمنده هوابرای تمیز کردن گرد و خاک های درون دستگاه کمک بگیرید.

مرحله ی  اول اماده کردن لپ تاپ برای ضدعفونی است

برای جلوگیر ازبروز هرگونه آسیب احتمالی ، پیش از هر کاری  لپ تاپ خود را خاموش کرده و دستگاه  تان  را از شارژ خارج اگر باتری ها قابل جدا شدن است آن ها را هم خارج کنید. در کل تمامی  وسیله های  متصل به لپ تاپ از جمله کابل یو اس بی و…را نیزاز دستگاه جدا کنید.

بهترین  راه برای ضدعفونی کردن لپ تاپ استفاده از محلول آب و الکل است. الکل قوی ترن از بین برنده ی  میکروب ها و ویروس هایی مانند کرونا است. یک محلول الکلی با نسبت های مناسب می تواند علاوه بر پاکیزه کردن سطوح از آلودگی ها، درصد بسیار زیادی از میکروب ها و ویروس های موجود  را از بین ببرد. .

 

برای ضدعفونی کردن لپ تاپ، محلول اب والکل تهیه کنید بطوری که محلول محداقل دارای 70 درصد الکل باشد سپس محلول را در ظرف مناسبی بریزید و پارچه میکروفیبری را به محلولتان آغشته کنید و سطع لپ تاپ تان را تمیز کنید  البته به جای این محلول می توانستید کردن از اسپری آنتی باکتریال استفاده کنید.با  پارچه آغشته به محلول ضد عفونی کننده یا اسپری آنتی باکتریال به آرامی  صفحه نمایش لپ تاپ را نیز تمیز کنید.  در هنگام تمیز کردن صفحه نمایش، دقت کنید  پارچه تمیز کننده را به آرامی و فقط در یک جهت بکشید. این کار مانع آسیب رسیدن به صفحه نمایش لپ تاپ شما می شود.

بیشتر بخوانید
راهکار های افزایش طول عمر باطری لپ تاپ

 

بعد ازاینکه صفحه نمایش لپ تاپ خشک شد  لکه های موجود را بایک  پارچه نرم و خشک پاک کنید.

مرحله ی بعدی ضد عفونی کردن صفحه کلید است.

کثیف ترین قسمت لپ تاپ صفحه کلید می باشد و  نیازبه دقت زیادی دارد. مجددا پارچه تان را به محلول ضد عفونی کننده یا اسپری آنتی باکتریال آغشته کنید. دقت کنید که پارچه  بیش از حد خیس نباشد بطوری  که محلول ازش چکه کند. بعد از این کار به آرامی و دقت صفحه کلید و تاچ پد لپ تاپ تان را  ضدعفونی و تمییز کنید..

 

پیش از ضدعفونی کردن کیبورد با استفاده از یک دمنده  گرد و غبار، خاک و سایر آلودگی هایی را که بین قسمت های خالی کلید ها مانده اند را تمیز کنید. در حالت کلی پاکسازی لپ تاپ به وسیله ی دمنده ها  موجب طول عمر و کارایی بیشتر لپ تاپ شما می شود.

و مرحله ی آخر ضدعفونی کردن  بدنه و لوازم جانبی لپ تاپ است.

بعد از تمیز کردن  صفحه نمایش و کیبورد مرحله بعدی تمیز کردن بدنه و لوازم جانبی لپ تاپ است. این قسمت ها هم به اندازه ی کیبورد کثیف هستند. بنابراین  باید به  خوب ضدعفونی شدن این بخش ها اهمیت دهید. قسمت های مختلف یعنی بدنه و لوازم جانبی  لپ تاپ را مانند جا های دیگر بوسیله ی  یک پارچه نرم آغشته به محلول ضد عفونی و تمیز کنید.

 

ضدعفونی کردن موس و سایر لوازم جانبی لپ را از یاد نبرید. بطور کلی هر وسیله ای که روزانه مورد استفاده قرار می گیرد  باید ضدعفونی شود. توجه کنید که همه وسایل جانبی باید از لپ تاپ جدا شوند و در حالت خاموش باشند. اگر این وسایل باتری هم داشتند باتری این وسایل را نیز جدا کنید و از همان پارچه نرم و محلول ضد عفونی کننده لپ تاپ برای ضدعفونی  لوازم جانبی لپ تاپ استفاده کنید.

امروزه با همه گیری کرونا باید بیش از پیش به بهداشت خود و وسایلی که هر روز با آن ها سروکار داریم اهمیت بدهیم

در این مقاله سعی کردیم روش صحیح تمیز کردن وسایل الکترونکی و خصوص لپ تاپ ها را بررسی کنیم امید است که مطاللب فوق برایتان مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه