شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

تعمیر و تعویض صفحه کلید لپ تاپ
شناسه پست: 2683
بازدید: 336

تعمیر و تعویض صفحه کلید  لپ تاپ

صفحه کلید لپ تاپ از مهم ترین و اصلی ترین بخش های لپ تاپ است که روزانه بسیار با آن سر و کار داریم .امکان دارد تصور کنید که تعمیر ویا تعویض صفحه کلید کار راحتی است، اما توجه داشته باشید که کوچکترین خطا باعث  از بین رفتن کیبورد و حتی موجب اتصالی و  نابودی مادر برد لپ تاپ  تان می شود . همچنین صفحه کلید  یکی از قسمت های مهم  لپ تاپ می باشد که اگر کوچک ترین مشکلی در آن بوجود بیاید  ،باعث ایجاد اختلال در کل سیستم لپ تاپ  می شود .

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره صفحه کلید لپ تاپ  و مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید وهمچنین نحوه ی تعمیر و تعویض آن صحبت کنیم.

تصویر

صفحه کلید لپ تاپ

صفحه کلید  وسیله ی سخت افزاری در لپ تاپ است و حرکت دست  یعنی کلید هایی که فشرده می شود را به دیتای داخل صفحه نمایش لپ تاپ تبدیل می کند. این حرکاتی که روی کلید های  نصب شده روی قطعه ونیز کابل رابطی که به مادربرد دارد ، تبدیل به داده می شود و در باعث می شود که در صفحه نمایش  قابل رویت باشد و به  این علت است که صفحه کلید دذ لپ تاپ حایز اهمیت است. زیر کلید های برخی صفحه کلید ها  چراغ LED تعبیه شده است که هنگام روشن شدن سیستم ، علاوه بر ظاهر زیبا با عث می شود که دید بهتری در تاریکی بر صفحه کلید داشته باشید به این نوع صفحه کلید  ها ، صفحه کلید بک لایت گفته می شود.

بیشتر بخوانید
کارت گرافیک کوادرو

بعد از این که به طور مختصر با صفحه کلید آشنا شدیم حال می خواهیم با مشکلات رایجی که ممکن است برای صفحه کلید ها بوجود بیاید آشنا شویم

مشکلات رایج صفحه کلید ها

ممکن است  یک یا چند تا از کلید های صفحه کلید تان کار نکند که در این حالت  احتمالا در خود این کلید ها مشکلی وجود دارد..

اگر هیچ یک از کلید های صفحه کلید کار نمی کند مشکل غیر از در کیبورد، ممکن است در قسمت ‌های دیگر لپ تاپ تان هم باشد.

اگرحروف در صفحه کلید  جا به جا تایپ می شود باید مشکل را ریشه‌یابی کنید . بعضی وقت ها این مشکل به دلیل  تمیز نبودن صفحه کلید ویا گیر کردن آشغال در میان کلیدهاست. اگر صفحه کلید را باز کنید  راحت تر می توانید مشکل را پیدا کنید

اگر یکی یا چند تا از کلید های صفحه کلید تان شکسته است  به سادگی با می توانید با عوض کردن کلید مشکل را حل کنید.

گاها ممکن است ریختن مایعات بویژه  مایعات شیرین مانند شربت و یا دیگر نوشیدنی ها بر روی صفحه کلید٬ اگر باعث  سوختن لپ تاپ و یا دیگر مشکلات نشوند  قطعا مشکلی در عملکرد صفحه کلید ایجاد کند که اگر تمیزش کنید این  این مشکل نیز حل خواهد شد.

تعمیرات صفحه کلید لپ تاپ

باز کردن وبستن لپ تاپ به دلیل  سیستم فشرده‌ای که دارد  نیازمند مهارت است و نکته قابل توجه اینکه هر لپ تاپی روش مخصوص خود را برای باز کردن دارد.

اگر صفحه کلید تان  دچار مشکل شده و می‌خواهید خودتان  پشت لپ تاپ  را باز کنید و داخلش را کنترل کنید، اول از همه باید  باتری لپ تاپ را در بیاورید وتمامی  پیچ‌ها را باز کنید و حواستان باشد که هر کدام از این پیچ‌ها برای کجاست.

بیشتر بخوانید
افزایش طول عمر باطری لپ تاپ

 

البته می توانید  بدون باز کردن پشت لپ تاپ فقط  سعی کنید قاب  صفحه کلید  را از لپ تاپ در بیاورید.اگر دقت کافی نداشته باشید احتمال اینکه   این مرحله به قاب آسیب برسد بسیار زیاد است. قاب صفحه کلید علاوه بر اینکه  انعطاف‌پذیر است شکننده نیر می باشد. برخی از افراد  با نوک شی تیز مثل چاقو تلاش می کنند قاب را از لپ تاپ  بیرون بکشند اما بهاین نکته توجه نمی کنند که صفحه کلید توسط پین‌هایی به لپ تاپ وصل شده اند بدون آزاد کردن پین‌ها بیرون کشیدن  فقط موجب  خمیده شدن پین ها و یا آسیب دیدن قاب صفحه کلید می‌شود  برای اینکه  پین‌ها  آزاد شوند باید باید یک پیچ‌گوشتی ریز به داخل فشار دهید و با دست دیگرتان قاب را آزاد کرده و به بیرون بکشید اگرپین ها به داخل فشار داده نشوند مانع از این میشوند که صفحه کلید  لپ تاپ شما به راحتی جدا شود.

 

بعد ازاینکه صفحه کلید را از لپ تاپ  جدا کردید باید خیلی با احتیاط برخورد کنید و حواستان کاملا به اتصالات صفحه کلید به مادربورد و اجزای دیگر باشد. در بعضی مدل از لپ تاپ ها  جدا کردن ضامن کابل به راحتی انجام می شود و در برخی خیر.در کل  مادربورد قطعه بسیار حساسی در صفحه کلید است اگر می خواهید صفحه کلید را بطور کامل جدا کنید  باید  اتصال کاملا قطع کنید. در زمان بستن هم باید حواستان جمع باشد تا آسیبی  به مادر بورد وارد نشود چرا که باید هزینه بسیار زیادی برای  تهیه یک مادربورد سالم بپردازید.

بیشتر بخوانید
کول پد چیست و چرا به آن احتیاج داریم؟

صفحه کلید  تان را تمیز نگه دارید

همانطور که می دانید اکثر  مشکلاتی که برای صفحه کلید لپ تاپ‌ها بوجود می آید به علت  آلودگی و آشغال های جمع شده در فضای زیر آن‌ها است.اگر با استفاده از اسپری هوا زیر آن‌ها را  تمیز کردید  اما مشکل حل نشد بهتر است لپ تاپ تان را به  یکی از مراکز معتبر برده تا صفحه کلید تان را نمیز کنند و یا تعویض کنند.

جلوگیری از خراب شدن کیبورد

برای اینکه از خراب شدن صفحه کلیدتان پیشگیری کنید تا مجبور به تعویض آن نباشید باید در هنگام استفاده از صفحه کلید فشاری به کلید ها  وارد نکنید و نوشیدنی و خوراکی هایتان را در نزدیکی لپ تاپ تان قرار ندهید و همچنین  از وارد شدن گرد و غبار به صفحه کلید جلوگیری کنید.

تعمیر ویا تعویض صفحه کلید  لپ تاپ یکی از کار های مهمی است که نیاز به دقت زیادی دارد در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعاتی در مورد صفحه کلید و مشکلاتی که می تواند برایش پیش بیاید و چگونگی رفع مشکل برای شما بدهیم.امید است که این اطلاعات برای شما مفید واقع شود و بتوانید در زمان نیاز مشکلتان را با کمک گرفتن از این مقاله حل کنید.