انواع هارد های لپ تاپ و ویژگی های آن ها

انواع هارد های لپ تاپ و ویژگی های آن ها

در این مقاله می خواهیم مطالبی در مورد اجزای سخت افزاری لپ تاپ بگوییم و ویژگی هایشان را شرح دهیم.

یکی از مهم ترین بخش های یک لپ تاپ هارد آن است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.

در لپ تاپ ما به قطعه ایی سخت افزاری نیاز داریم که بتواند تمامی اطلاعات ما مانند سیستم عامل، برنامه ها، نرم افزارها،ویدیوها،موسیقی و….در خود ذخیره کند این کار توسط هارد دیسک انجام می شود..

اینکه شما از چه نوع هارد دیسکی استفاده می کنید و ظرفیت هارد دیسک شما چقدراست بسیار مهم است و بوسیله ی این اطلاعات میتوانید هارد مناسب برای لپ تاپ تان انتخاب کنید.

همانطور که می دانید امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی لپ تاپ ها نقش مهمی را در زندگی ما ایفا می کنند فرقی ندارد که شما لپ تاپ را برای چه کاری استفاده میکنید برای شغل تان یا برای کار های شخصی و سرگرمی

برای اینکه لپ تاپ بخرید حتما باید تحقیق کنید و اطلاعات کافی داشته باشید و لپ تاپ ها را باهم مقایسه کنید

مهم ترین نکته ایی که باید به آن توجه کنید هارد لپ تاپ است زیرا یک هارد خوب می تواند تاثیر زیادی در کیفیت و عملکرد لپ تاپ داشته باشد.

حالا میخواهیم بدانیم  هارد مناسب لپ تاپ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

هارد مناسب لپ تاپ هاردی است که توانایی این را داشته باشد که درعین سرعت زیادظرفیت و کارایی قابل قبولی هم داشته باشد.  چون لپ تاپ ها قابل حمل می باشند م دارای سخت افزار متوسطی هستند پس برای اینکه لپ تاپ ما از سرعت خوب و قابل قبولی برخوردار باشد باید در انتخاب هارد برای لپ تاپ مان دقت کافی را داشته باشیم.

 

 

هارد هایی روی لپ تاپ ها هستند  و توسط شرکت های سازنده  روی آن ها ها قرار می گیرند مناسب انجام کارهای کلی ومعمولی  هستند اما در گاهی ممکن است هنگام اجرای برنامه ها متوجه کند اجرا شدن آن ها  شوید. یکی از مهم‌ترین نکته ایی که باعث سریع اجرا شدن برنامه ها در لپ تاپ ها می شود  استفاده از هارد مناسب  است..

در ابتدا می خواهیم با بدانیم هارد دیسک ها چند نوع هستند و هر یک چه مزایا و معایبی دارند…

هارد دیسک ها دو نوع هستد هارد های HDD  و هارد های SSD

چندین سال پیش که هارد های SSD وارد عرصه نشده بودند و فقط هارد های HDD موجود بودند هارد تمامی سیستم ها چه کامپیوتر های خانگی و چه لپ تاپ ها ازاین نوع هارد بود البته امروزه هم هارد بیشتر لپ تاپ ها به دلیل قیمت پایینی که نسبت به نوع دیگر دارد هارد HDD است.

بیشتر بخوانید
راهکار های افزایش طول عمر باطری لپ تاپ

هارد های HDD :

HDD مخفف عبارتHard Disk Drive است که قدمتش به  چندین دهه میرسد.بطور کلی هارد های HDD مصارف خانگی واداری دارند و اکثر کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها دارای این نوع از هارد ها هستند در این نوع هارد ها اطلاعات بر روی پلتر ذخیره و با کمک هد Read/Writre، اطلاعات خوانده می شود و برق بوسیله ی برد به هد و پلتر منتقل می شود. سرعت خواندن و نوشتن هاردهای HDD به سرعت گردش دیسک اصلی آن‌ها ارتباط دارد.  همین علت باعث محدود شدن   سرعت خواندن و نوشتن داده در HDD می شود.تمامی این موارد ذکر شده  موجب می شود  تا  هارد هایی با قدرت ذخیره سازی سریع تر به نام هارد های  SSD بوجود بیایند.

اگر بخواهیم یکی از امتیازات این نوع هارد را نام ببریم این است که قابلیت ذخیره  حجم زیادی را دارد این در حالی  است که قیمت مناسب تری نسبت به هارد ها SDD  دارد.

حافظه SSD:

SSD مخفف  عبارت Solid State Drive  می باشد که در فارسی به معنی “درایو حالت جامد” است.این نوع هارد در گروه  حافظه‌های ذخیره‌سازی بدون قطعات متحرک قرار دارد. حافظه SSD در واقع ورژن بزرگتر و پیشرفته تر فلش مموری است و بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که همانطور که درهارد های SSD  بر خلاف هارد های HDD  سمت متحرکی وجود ندارد.

هارد های SSD  نیز مثل  فلش مموری  ها براساس NAND   هستند.  این نوع از هارد ها دارای تراشه‌های نیمه‌هادی برای نوشتن و دسترسی به حافظه هستند. هارد های SSD  سرعت بیشتری نسبت به  هارد های HDD  دارد و قیمت شان نیز بالا تر است.یکی ازمزیت های نداشتن قطعه متحرک که باعث می شود تاخیر کمتری نسبت به هارد های HDD داشته باشند این است که سرعت این هارد ها نسبت به هارد های معمولی یا HDD خیلی بیشتر است.

در مطالب فوق دفعات زیادی به این موضوع اشاره کردیم که هارد های SSD  هیچ حرکتی در هیچ یک از قسمت هایش ندارد. که بجای آن داده ها و اطلاعات را در بلوک‌های مخصوصی ذخیره‌ می کند وهنگامی که سیستم به اطلاعاتی نیاز داشته باشد SSD بسرعت اطلاعات مربوطه را در اختیار قرار می دهد. با این توصیفات پی میبریم که سرعت  و بدون واسطه بودن این روند  یعنی در اختیار قرار دادن سریع داده ها باعث کارایی بالای هارد های SSD  شده است.

بیشتر بخوانید
اقدامات لازم پس از ریختن مایعات روی سیستم

بعد ار این که در مورد انواع هارد دیسک ها مطالبی گفته شد حالا می خواهیم بدانیم بهتر است از چه نوع هارد دیسکی استفاده کنیم

اگر سرعت بالا آمدن سیستم و  بازشدن نرم افزار ها و فایل ها برایتان مهم نیست.

یا اگر می خواهید در پولتان صرفه جویی کنید

و به ظرفیت زیاد نیاز دارید

پیشنهاد ما به شما هارد های HDD است

اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید و می توانید هزینه ی آن را پرداخت کنید

به فضای آنچنان زیادی برای ذخیره سازی  داده ها نیازی ندارید

سرعت بالا آمدن سیستم عامل و بازشدن نرم افزار ها و فایل ها برای شما مهم است.

می توانید با خیال راحت از هارد های SSD استفاده کنید.

 

 

ظرفیت هارد دیسک

همه ی اطلاعات روی هارد لپ تاپ شما توسط شاخص هایی اندازه گیری می شود. بایت کوچکترین واحد اندازه گیری در کامپیوتر است که از ۸ صفرو یک تشکیل شده  که هر صفر و یک را یک بیت می گویند اگر بخواهیم دیگر واحد هارا به ترتیب نام ببریم  عبارتند :از کیلوبایت، مگابایت، گیگابایت، ترابایت، پتابایت و … است.

بعد از اینکه با هارد دیسک ها و انواع آن آشنا شدیم بهتر است نگاهی به اجزای داخلی هارد دیسک ها بیندازیم و با معماری داخلی هارد دیسک بیشتر آشنا شویم.

 

 

اجزای درونی هارد دیسک

دیسک‌ها یا PLATTERS

یکی از اجزای هارد PLATTERSها هستند که جنس آلمینیومی دارند و به صورت صفحاتی دوار در هارد تعبیه شده اند در هارد دیسک ها به جهت افزایش مقدار حافظه معمولا از چند دیسک استفاده می شود.دیسک ها دو طرفدترند یا بهتر است بگوییم هر دو طرف امکان ذخیره سازی اطلاعات را دارند.

جنس پلاتر ها از آلومنیوم یا شیشه  است و لایه ای نازک از جنس اکسید آهن یا آلیاژی از کبالت روی آن ها را پوشانداه ست.

 

 

هد خواندن/نوشتن HEAD

این هد بروی Head Arm نصب می‌شود. وظیفه ی این قسمت  از هارد دیسک خواندن و نوشتن داده‌ها به صورت باینری بر روی قسمت‌های  ریز موجود در Platter است. وقتی که هد کار ذخیره داده‌ها را انجام می دهد  مقادیر مغناطیسی صفر و یک  یعنی همان باینری را در این قسمت‌های بسیار ریز قرار می‌دهد و زمانی که می خواهد  داده‌ها را بخواند  برخلاف  حالت نوشتن، مقادیر را می خواند.

 

قسمت  هد  فقط چند نانومتر با Platter  مربوط به خود فاصله دارد. هرمقدار که این  فاصله به دیسک ها نزدیک تر باشد، به دلیل اینکه امکان کوچک کردن سکتور های ذخیره سازی وجود دارد، فضا برای ذخیره سازی هارد دیسک افزایش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید
ضد عفونی کردن لپ تاپ ها

 

موتوریا SPINDLE

چرخاندن دیسک از وظایف موتور است . به این صورت که   هد قادر است  داده ها را از نقاط مختلفَ صفحات مغناطیسی بخواند یا بنویسد. بخش چرخان موتور  در هارد های کم مصرف می تواند  ۴۲۰۰ دور و در هارد های حرفه ایی تر ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه بچرخد و هر میزان که سرعت چرخش بیشتر باشد سرعت درسترسی به داده ها نیز بیشتر خواهد بود

 

کنترل کننده بازو ACTUATOR

این بخش از اجزای از هارد توسط  دو آهنربای قوی و یک سیم پیج  تشکیل شده است که کار آن ها ایجاد جابجایی و حرکت بازوی هد می باشد. تنظیم هد در جهت مناسب برای خواندن و نوشته شدن از جمله مهم ترین وظیفه ی کنترل  کننده ی بازو می باشد.اغلب صدایی که از سیستم به گوش می آید همان حرکت سریع قسمت ذکر شده در داخل هارد دیسک می باشد..

 

بازوی هد Head Arm

جنس قطعه بازوی هد از  فلز می باشد که به صورت ظریف و اکثرا به شکل مثلثی تولید می شود و هد بروی آن جا میگیرد. ازای هر دیسک یک بازو یک هد روی هر سمت وجود دارد و همگی پس از اتصال به قسمت چرخان بازو به Actuator منتهی می شوند. یعنی با حرکت Actuator تمامی هد ها و بازو ها مجود با همدیگر شروع به حرکت می کنند. همچنین باید توجه داشت یک هد به خودی خود نمی تواند روی قسمت سکتور خاصی قرار گیرد.

 

پارکینگ هد Parking Head

هد ها به عنوان محافظ برای هارد دیسک ها عمل می کنند به این صورت که هنگامی  که هارد دیسک  کار نمی کند، هد ها در آن قسمت قرار می گیرند تا از خطرات احتمالی برخورد هد با دیسک ها جلوگیری کنند..

 

پورت های اتصال Connector

به  قسمتی از هارد که بوسیله کابل، هارد را به مادربورد وصل  می کند و امکان خواندن ویا نوشتن  اطلاعات روی هارد را به کاربر می دهد پورت هارد دیسک میگویند.  در هارد دیسک های قدیمی قسمتی به نام Jumper نزدیکی پورت وجود داشت که این امکان را به کاربر می داد تا به کمکش  نوع اتصال هارد دیسک را مشخص کند، در هارد دیسک های جدید این قسمت حذف شده و به صورت اتوماتیک از طرف بایوس شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه