شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

اقدامات لازم پس از ریختن مایعات روی سیستم
شناسه پست: 2648
بازدید: 886

اقدامات لازم پس از ریختن مایعات روی سیستم

از آنجا که حادثه خبر نمی کند ممکن است به صورت غیر مننظره ایی مشکلی برای وسایل الکترونیکی تان یعنی برای  لپ تاپ یا کامپیوتر یا تبلت و  گوشی  پیش بیاید ریختن مایعات نا خواسته و غیر منتظره می تواند  یکی از بدترین اتفاقاتی باشد هنگام استفاده از وسایل الکترونیکی رخ می دهد.و این اتفاق امکان دارد دفعات زیادی  برای شما بیفتد.

اولین کاری که باید شما در زمان  بروز این حادثه انجام دهید این است که باید کاملا آرامش خود را حفظ کنید و همه منابع تغذیه را جدا و قطع کنید.باید بدانید که  مایعات و الکتریسیته دشمن یگدیکر هستند و اگرمایعات بر روی مدار الکتریکی لپ تاپ یا هر دستگاه الکبریکی دیگری بریزد ایم توانایی را دارد که  برد الکتریکی تان  را نابود کند و اگر احتیاط نکنید ،ممکن است شوک الکتریکی قوی به شما وارد شود که شدیدا خطرناک است.

بیشتر افرادی وقتی این مشکل برایشان پیش می آید یعنی  مایعات بر روی لپ تاپ شان ریخته می شود دچار استرس می شوند  و تصور می کنند که دیگر نمی تواننداز لپ تاپ استفاده کنند و عمل غیر قابل استفاده شده است.

در این مقاله قصد داریم  در مورد اقدامانی  که  باید پس از ریخته شدن مایعات مختلف بر روی لپ تاپ انجام شود بحث کنیم تا از رسیدن هر گونه آسیب به لپ تاپ جلوگیری کنیم و یا مشکلات را به حداقل برسانیم.

اقدامات ضروری بعد از ریختن مایعات بر روی لپ تاپ یرای اینکه کمترین آسیب به دستگاه وارد شود:

-اولین مرحله این است که پس از وقوع حادثه آزامش خود را حفظ کنید اگر بلافاصله پس  از ریخته شدن مایعات  بر روی لپ  اقداماتی انجام دهید می توانید  اطلاعات تان را نجات دهید . درست است که  هارد لپ تاپ ها قابلیت ضد آب بودن ندارند ، ولی فشرده بودن قطعات لپ تاپ موجب می شود، نفوذ آب  به هارد نفوذ به تاخیر بیندازد.

-سریعا  لپ تاپ  تان را برگردانید  و حتی یک ثانیه هم از دست ندهید تا مایعات ریخته شده روی لپ تاپ به درون  مدارهای لپ تاپ  نفوذ نکند. اگر چه ممکن است کمی از مایعات از طریق فاصله هایی که بین کلید های کیبورد وجود دارد به قسمت های پایین  کیبورد برسد و به مدارهای داخلی نفوذ کند اما هرچه سریع تر این کار را بکنیم این احتمال کاهش پیدا می کند. نفوذ رطوبت به داخل لپ تاپ باعث می شود اتصالات کوتاهی ایجاد بشود وقطعات الکتریکی آسیب ببینند.

بیشتر بخوانید
پاک کردن اطلاعات شخصی

اقدامات لازم پس از ریختن مایعات روی سیستم

-به کمک یک پارچه ی خشک  دکمه POWER را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید تا لپ تاپ خاموش بشود علت استفاده از پارچه یرای این است که ممکن است  مایع بر روی آن دکمه ریخته شده باشد و یا اینکه  دست تان خیس باشد و اگر دکمه را لمس کنید باعث  ایجاد شوک الکتریکی شود.

-همه ی وسایلی که به لپ تاپ  وصل هستند را از آن جدا کنید از جمله هر گونه کابل یو اس پی  ، موس، کیبورد و یو یا  دستگاه های اکسترنال که به لپ تاپ وصل است را هم از پورت جدا کنید. اگر  لپ تاپ تان از نوعی است که باتری اش  قابل جداشدن است، باتری را نیزاز لپ تاپ جدا کنید. اگرممکن بود حافظه ی رم و هارد درایو را هم جدا کنید و توجه کنید که هرچه این اقدامات را سریع تر انجام دهید لپ تاپ شما آسیب کمتری می بیند

-اگر روی لپ تاپ تان آب کمی یعنی فقط در حد چند قطره ریخته است، بهترین کار این است که لپ تاپ را در مجاورت هوای آزاد قرار دهید  تا با روند طبیعی خشک یشود. لپ تاپ  تان را به حالت عدد هشت وبه صورت وارونه روی جایی بگذارید تا هوا بین کلید های کیبورد در جریان باشد.

البته برای خشک کردن لپ تاپ می توانید آن را جلوی فن نیز قرار دهید اما  به هیچ عنوان از هوای گرم یا سشواربا باد گرم استفاده نکنید. چرا که امکان دارد باعث ذوب شدن قطعات پلاستیکی داخل لپ تاپ  شود و حتی باعث وارد شدن فشار به سی پی یو شود.پس اززمانی که لپ تاپ را به این حالت گذاشته اید، از خشک شدن لپ تاپ مطمئن شوید. از اسپری هوای فشرده نیز می توان برای خشک کردن رطوبت لپ تاپ استفاده کرد.

اگر مایع به حالت  عمیقی وارد لپ تاپ تان  شده است، باید چاره ایی دیگر بیندیشید. برای رفع این مشکل باید با استفاده از یک مکنده رطوبت مانند ژل سیلیکا یا برنج اقدام کنید و آن آب و رطوبت را بیرون بکشید به این صورت که لپ تاپ را داخل ظرف در داری حاوی  برنج یا ژل سیلیکا قرار می دهیم و درون ظرف را با  اسپری هوای فشرده پر می کنیم و دربش را میبندیم

بیشتر بخوانید
لپ تاپ یا کامپیوتر

تا از محیط بیرون جدا شود و هیچ هوایی وارد آن نشود. 2 روز فرصت می دهیم تا لپ تاپ در این حالت داخل جعبه بماند بعد از دو روز درب جعبه  را باز می کنیم و با یک  پارچه نرم برنج ها را از روی لپ تاپ پاک می کنیم  و سپس لپ تاپ را روشن می کنیم.

برنج رطوبت را به خوبی به خود جذب می کند و می شود گفت که به احتمال خیلی زیاد لپ تاپ بعد ار چند روز روشن می شود و مشکلش رفع می شود.

-کیبورد  یک لپ تاپ در دسترس ترین راهی است که  برای ورود مایعات به درون لپ تاپ، وجود دارد. امکان دارد مجبورشویم برای اینکه تمام مایعات وارد شده در سیستم را خشک  کنیم تک تک کلید های کیبورد را در بیاوریم اول همه ی مایعی را که روی بدنه لپ تاپ مشاهده  میشود را با  استفاده از یک پارچه خشک  کنید. بعد از اینکه  کیبورد به کمک دفترچه راهنمای لپ تاپ خارج کردید ، با پارچه ایی تمیز که با یک تمیز کننده نمدار شده است، روی تمامی قطعات لپ تاپ بکشید تا مایع پاک شود.

– اگر لپ تاپ تان کاملا   خیس شده فقط  خشک کردن قطعات اش  کافی نیست بهتر است با استفاده از یک محلول  تمیزکننده خالص مانند  الکل ایزوپروپیل  مایع روی لپ تاپ را تمیز کنید و از بین ببرید اگر درصد  الکل تان کم است ممکن است بعد از  تبخیرشدن  الکل بطور کامل مایع از بین نرود و مانده باشد.

اگر توانایی جداکردن قطعات را دارید  و از اقدامات ذکر شده  نتیجه ایی  نگرفتید و می توانید  قطعات را از یکدیگر جدا کرده وبه صورت تکی تمیزشان  کنید. بهتر است قطعات را طبق چیزی که  در سایت شرکت سازنده لپ تاپ توضیح داده شده است ، جدا کنید.بعد از جدا شدن قطعات  هر قطعه را توسط  پارچه ایی  که با الکل مرطوب  شده است، تمیز کنید. بعد از تمیز کردن باید قطعات را به مدت دو روز رها کنید تا الکلشان تبخیر شود  و سپس مجددا سرهم کنید.

اگر باتری لپ‌تاپ تان را جدا کرده بودید  آن را در جای خودش  بگذارید  ولپ تاپ را به شارژروصل  کنید. سپس دکمه‌ پاور لپ‌تاپ را بفشارید. تضمین نمی کنیم که لپ تاپ تان بدون مشکل روشن شود ولی اگر خوش شانس بودید و بدون مشکل روشن شد  سریعا از اطلاعات مهم لپ تاپ تان پشتیبانی بگیرید.

بیشتر بخوانید
لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ؟

اولین مرحله برای بازیابی اطلاعات خود در لپ تاپی که مایعات رویش ریخته شده یا در کل دچار مشکل شده تغییر دسترسی از هارد درایو است  نکته ی مهم این است که الکتریسیته ساکن روی دستگاه حتما  باید بصورت کامل تخلیه شود . این اقدام با استفاده از مچ بند های ثابت تخلیه الکتریسیته ساکن به راحتی انجام می شود کافی است .آن ها را به مچ تان بسته و از تخلیه الکتریسیته اطمینان حاصل کنید

 

هارد درایو تان را پس از اینکه  کامل از دستگاه ها خارج کردید به حالتی قرار دهید که مایعات به پایین بریزند و از داخل دستگاه تخلیه شوند بعد ار این کار می توانید اطلاعاتتان را بازیابی کنید.

اگر هاد تان دچار مشکل شده است اول از همه هارد اکسترنال  خریداری کنید و از اینکه قطعات دیگر لپ تاپ سالم هستند  اطمینان حاصل کنید بعد از این مرحله  هارد دیسکی که مشکل دارد را به سیستم دیگری وصل کنید تا با استفاده از این کار به توانید اطلاعاتتان را پیدا و بازیابی کنید.

ودر آخر برای اینکه ازریختن مایعات روی لب تاپ  تان جلوگیری کنید به هیچ وجه  قهوه و آب و یا دیگر مایعات  را درمحل نزدیکی لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی نگذارید

سعی کنید محافظ پلاستیکی مخصوص  کیبورد تهیه کرده و روی کیبورد لب تاپ  تان بکشید. این محافظ از ریختن مایعات و نفوذ سریع آن به داخل  لپ تاپ جلوگیری می کند.

برای اینکه لپ تاپ راروشن کنید و آن را چک کنید عجله نکنید. بهتر است  حداقل 24 ساعت زمان دهید سپس لپ تاپ را روشن کنید .

اگرپس از اینکه اقدامات لازم را انجام دادید و لپ تاپ  تان را روشن کردید و متوجه شدید که هموز  مشکل حل نشده است مجددا دو روز فرصت بدهید  و دوباره امتحان کنید. احتمال دارد که هنوز کامل خشک نشده  بوده باشد و بعد دو روز با خشک شدن کامل آن مشکل برطرف شود.

امیدواریم که مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید واقع شود و بتوانید در مشکل تان را با استفاده از این مقاله حل کنید.