شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 3142
بازدید: 891

اسپیلتر:

اسپلیتر (نویزگیر) در حقیقت یک جدا کننده می باشد. اسپلیتر وسیله کوچکی است که برای جدا کردن سیگنال تلفن از سیگنال ADSL و همچنین جدا کردن voice از data در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله از یک پورت ورودی یا line برای خط تلفن و دو پورت خروجی برای گوشی تلفن و مودم برخوردار است. از آنجاییی که برای استفاده از اینترنت نیاز به یک خط تلفن برای انتقال داده ها می باشد و با در نظر گرفتن این نکته که انتقال اطلاعات در ADSL به صورت دیجیتال و در خط تلفن به صورت آنالوگ انجام می شود بنابراین برای جلوگیری از بروز هر نوع تداخل اطلاعات و ایجاد نویز از اسپلیتر به عنوان یک واسط استفاده می شود.

اسپلیتر

آشنایی بیشتر با دستگاه اسپلیتر:

همانطور که می دانید ADSL یک سرویس است که روی خط تلفن فعال شما قرار داده می شود، منظور از جمله قبلی این است که برای ADSL یک خط جداگانه درنظر گرفته نمی شود. از آنجایی که سیگنال تلفن آنالوگ بوده و سیگنال ADSL دیجیتالی است. این دو کاملا باهم تفاوت داشته و در در نتیجه در هنگام فعالیت در عملکرد آنها تداخل ایجاد می شود. به عنوان مثال اگر تماس تلفنی، هنگام کار با اینترنت برقرار شود ارتباط اینترنتی قطع میشود و یا با ختلال و نویز مواجه می شود. در چنین شرایطی استفاده کردن از یک اسپلیتر می تواند حلال مشکلات باشد. Splitter از جمله دستگاه های پسیو یا غیر فعال است که به برق احتیاجی ندارد و به طور معمول روی مودم های TP-Link است.

 

نحوه عملکرد:

مطابق آنچه که پیشتر گفتیم، فرکانس سیگنال تلفن و فرکانس سیگنال ADSL باهم متفاوت هستند.در حقیقت فرکانس صوتی تلفن بین 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز می باشد که مناسب برای شنوایی انسان است و به آن سیگنال آنالوگ نیز می گویند یعنی وابسته به زمان است و با تغییر زمان سیگنال نیز تغییر میکند.
اما در مقابل، سیگنال ADSL صوتی نیست و از داده یا دیتا برخوردار است. این سیگنال دیجیتالی دارای فرکانس بالایی نیز می باشد. این یعنی در هر ثانیه تعداد دفعات بسیار بالا تغییر وضعیت می دهد.
در نتیجه خط تلفنی که سرویس ADSL دارد، دو سیگنال آنالوگ و دیجیتال دارد. در این میان کار اسپلیتر این است که این دو سیگنال را از هم جدا کند و این کار را نیز با کمک فیلتر ها انجام می دهد. فیلتر ها قسمتی از فرکانس را فیلتر می کنند. فیلتر های بالاگذر فرکانس های بالا را عبور داده و فرکانس های پایین را مسدود می کند. و فیلتر پایین گذر بر عکس این کار را انجام می دهد.

بیشتر بخوانید
کامپیوتر های All In One چیست؟

 

دلایل استفاده از دو اسپلیتر:

اگر بخواهیم در یک پریز، از تلفن و مودم به صورت همزمان استفاده کنیم از اسپلیتر بهره می گیریم. همچنین در صورتی که از پریزهای دیگر برای اتصال تلفن و یا دستگاه های مشابه مانند فکس استفاده شود می توان با استفاده از دو اسپلیتر و یا تعداد بیشتری از آن برای هر پریز، مشکل تداخل و نویز را حل کرد. یک اسپلیتر تشکیل شده از یک مدار الکترونیکی متشکل از خازن، مقاومت و سلف اجزا می باشد. اگر به چند اسپلیتر به طور همزمان دسترسی نداشت باشیم، می توان از دستگاهی به نام میکروفیلتر به عنوان جایگزین اسپلیتر استفاده کرد. این دستگاه عملکردی مانند اسپلیتر داشته و کارایی آن برای از بین بردن پارازیت اضافه است.

 

 


اسپلیتر

 

 

نکات مهم خرید splitter:

پیشنهاد ما به شما درخرید اسپلیتر، تحقیق و بررسی انواع مدل های آن میباشد تا بتوانید مدل مناسب را انتخاب کنید. برای خرید یک اسپلیتر مناسب باید به نکاتی اعم از قدرت آن در جلوگیری از ایجاد اختلال و نویز و عدم قطعی اینترنت در حین استفاده از اینترنت و تلفن به صورت همزمان توجه کنید. اکثر اسپلیترهایی که تولید و روانه بازار می شوند دارای این ویژگی ها هستند اما اسپلیتر tp-link و Dlink نسبت به رقیبان خود دارای قیمت و کیفیت مناسب تری می باشند. علاوه بر قیمت و کیفیت، اسپلیتر tp-link و Dlink از نظر قدرت در تفکیک سیگنال دیجیتال و آنالوگ، جزء قویترین اسپلیترهای موجود در بازار محسوب می شوند بنابراین اکثر افراد بیشتر به خرید این دو نوع آن ها تمایل دارند.
ممکن است هنگام اتصال این وسیله و استفاده از آن مشکلات مختلفی به وجو بیادید و اسپلیتر به درستی عمل نکند بنابراین آن بهتر است در ابتدا پورت های خروجی و ورودی به درستی متصل شوند تا مانع از خرابی این دستگاه به مرور زمان و استفاده مداوم شود. این کار برای جلوگیری از بروز مشکلات اسپلیتر و عدم کارکرد مناسب توصیه می شود. همچنین در صورت عدم استفاده از این قطعه کاربردی، شاهد کاهش کیفیت خطوط اینترنت و ایجاد صداهای عجیب و غریب در تلفن خواهیم بود.
امروزه با تجه به نیاز اکثر مردم به اسپیلتر،برخی شرکت های سازنده مودم های ADSL در جعبه محصول، معمولا یک اسپلیتر نیز قرار می دهند اما در صورت عدم وجود این قطعه، می توانید به راحتی از فروشگاه های الکتریکی این وسیله را تهیه کنید.

بیشتر بخوانید
چند روش ساده برای خنک کردن لپ تاپ یا کامپیوتر

اسپلیتر

 

اسپلیتر vga چیست؟

این وسیله که بیشتر در آموزشگاه ها و ادارات استفاده می شود دستگاهی برای نمایش تصاویر از یک کامپیوتر بر روی چند مانیتور می باشد. اسپلیترهایی که با این هدف استفاده می شوند در دو نوع vga و hdmi وجود دارند. نوع vga آن برای کامپیوترهای قدیمی و پروژکتورهایی که دارای پورت vga هستند کاربرد دارد. اسپلیتر vga بین 2 تا 8 پورت در بازار به فروش می رسد و قیمت آن با توجه به تعداد پورت ها و کیفیت آن متفاوت است.
این وسیله که دارای پورت vga است را می توان در دسته فعال و غیر فعال تقسیم بندی کرد. نوع فعال برای کار کردن نیاز به برق دارد و به عنوان یک سوئیچ کاربرد دارد اما در مقابل نوع غیر فعال شامل یک کابل با تعدادی پورت vga است که برای استفاده نیاز به برق ندارد و قیمت آن در مقایسه با اسپلیتر فعال بسیار ارزان تر است.

 

 

آیا اسپلیتر باعث کندی سرعت میشه؟

این تفکر که اسپلیتر باعث کندی سرعت میشود، به کلی اشتباه می باشد. در حقیقت اگر اسپلیتر به درستی نصب شود تاثیری در سرعت مودم نخواهد داشت، علاوه بر آن باعث افزایش کیفیت اینترنت نیز می شود. شما می توانید با اندازه گیری قدرت سیگنال قبل و بعد نصب اسپلیتر از عدم تاثیر اسپیلتر بر روس سرعت اطمینان حاصل کنید. در مواردی هر چند نادر،مشاهده می شود که نصب اسپیلتر باعث کاهش سرعت اینترنت بشه، اما اگر به هر دلیلی سرعت اینترنت‌تون بعد از نصب اسپلیتر کم شد، بهتره که کلا خط تلفن رو از خط ADSL جدا کنید.
شرکت‌های سازنده‌ی اسپلیتر مودم
امروزه، تمام شرکت های تولیدکننده‌ی مودم ADSL، در زمینه‌ی تولید اسپلیترها فعالیت می‌کنن. از جمله مهم ترین این شرکت ها عبارت اند از: دی لینک، تی پی لینک. این شرکت ها معمولاً همراه با مودم‌های خودشون یک اسپلیتر هم عرضه می‌کنن. و خریدار نیازی نیست برای اسپلیتر زیاد هزینه کنید چون معمولاً قیمت‌های بالایی هم ندارن.

بیشتر بخوانید
چند روش ساده برای خنک کردن لپ تاپ یا کامپیوتر رو میزی

اسپلیتر

محل نصب اسپلیتر:

اسپلیتر باید در ابتدایی‌ترین محل ورود خط تلفن نصب شود. توجه کنید که محل نصب اسپیلتر بسیار مهم است. و باید به درستی انجام شود. سپس اسپیلتر را به مودم و گوشی تلفن وصل کنید. اگر از پریز دیگری برای گوشی، استفاده می کنید. الزامی است که از اسپلیتر ثانویه بهره بگیرید و در صورت عدم استفاده از پریز دوم اینترنت شما با مشکل برجورد خواهد کرد. روش استفاده از این دستگاه آسان بوده و به این صورت است که خط تلفن به عنوان ورودی آن در نظر گرفته میشود. خروجی آن هم متشکل از ۲ بخش است که یکی برای اتصال به مودم و دیگری برای تلفن طراحی شده‌است. به بهره گیری از این وسیله مشکل پارازیت خط تلفن نیز برطرف خواهد شد. اسپلیتر وسیله‌ای برای استفاده در مودم‌های دی اس ال است. در نتیجه به طور کلی هر اسپیلیتر دارای 1 پورت ورودی بوده که با عبارت LINE بر روی دستگاه مشخص می شوند که خط وروری منزل به این پورت وصل می شود. دو پورت دیگر نیز بر روی دستگاه تعبیه شده اند ، پورت TELL که به تلفن وصل می شود و پورت ADSL که به ورودی مودم شما متصل می گردد.

 

نصب اسپیلیتر بر روی خط تلفن:

فیلتر ها همونطور که از اسمشون پیداست ، محدوده ای از فرکانس ها رو فیلتر می کنن به عنوان مثال فیلتری به نام فیلتر بالاگذر وجود دارد، یعنی فرکانس های بالا رو عبور میده و فرکانس های پایین رو مسدود می کنه . در مقابل فیلتر بالاگذر، فیلتر پایین گذر وجود دارد که فرکانس های پایین رو عبور میده و فرکانس های بالا را فیلتر می کند . کاری که اسپلیتر انجام میدهد اینه که اجازه عبور فرکانس های بالا ( DATA ) رو به تلفن نمیدهد چرا که سیگنال تلفن ( صوت ) فرکانس پایین و سیگنال دیتا سیگنال فرکانس بالا هست .. با این عمل ، تداخل بین سیگنال ها پیش نیامده و میتوانید هم یک تماس صوتی بینظیر و هم یک سرویس اینترنت مطلوب را تجربه نمایید.

 

نتیجه گیری:

امروزه که در همه ی خانه ها از مودم استفاده می شود، تداخل سیگنال های مودم با خط ثابت تلفن، بسیار مشکل ساز شده است. حل این مشکل بسیار ساده می باشد. در حقیقت از یک دستگاه ساده به نام اسپیلتر برای حل مشکل استفاده می کنند.

بستن
مقایسه